Sosyal medya pazarlamasının X, Y ve Z jenerasyonlarının satın alma niyeti üzerindeki etkisi ve bir araştırma
The effect of social media marketing on X, Y and Z generations' purchasing intention and a research
- Tez No: 782406
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Sosyal ağ sitelerinin kayda değer büyümesi, sanal bir sosyal etkileşim platformunu çevrimiçi sosyal ticaret sitesine dönüştürmüş ve internet üzerinden satış yapan birçok perakendeciye daha fazla kişiye ulaşma ve onlarla iş yapma fırsatı sağlamıştır. Sosyal ağların bu hızlı genişlemesi, Facebook, Instagram, Pinterest ve Twitter gibi sitelerdeki kullanıcılarının sayısını büyük ölçüde arttırmıştır. Sosyal ağ siteleri, internet üzerinden alışveriş yapanlara ürünler ve hizmetler için çeşitli satın alma seçenekleri ve diğer kullanıcılarla etkileşim kurma yolları sunmuştur. Sosyal ağ siteleri, tüketiciler arasında ürün arama için önemli bir platform haline gelirken sosyal ağların her yerde yaygınlaşmasıyla pazarlama faaliyetleri de daha önemli hale gelmiştir. Bunun sonucunda sosyal ağ siteleri insanların alışveriş davranışlarını ve firmalarla etkileşim biçimlerini değiştirmiştir. En güçlü sanal ağ araçlarından biri olan sosyal medya, gerçek dünyadaki sosyal ve ekonomik hayata entegre edilmiştir. Pazarlama alanında sosyal medyanın rolüne dikkat çeken araştırmacılar sosyal medyayı ürün, marka, hizmetler ve konular hakkında birbirlerini bilgilendirmek üzere tüketiciler tarafından bilginin yaratıldığı, başlatıldığı, dağıtıldığı ve kullanıldığı çeşitli çevrimiçi bilgi kaynakları olarak tanımlamaktadır. Sosyal medya, birçok kullanıcı arasında iletişimi sağlayan dijital teknolojilerin ortak adıdır. Genellikle Facebook veya Twitter gibi platformlarla karakterize edilir ancak bu terim aynı zamanda internetin bağlantısı ve web 2.0 teknolojilerinin etkileşiminden faydalanarak yaratma ve paylaşmayı sağlayan bloglar, Youtube, Instagram ve Telegram dahil olmak üzere diğer teknolojileri tanımlamak için de kullanılabilir. En basit anlamıyla sosyal medya, paylaşım amacıyla oluşturulan metin, kelime, resim, video ve benzerleridir. Ticaret dünyasında sosyal medya, kullanıcıların yani tüketicilerin markalar, ürünler veya sunulan hizmetlerle ilgili deneyimlerine dair düşünceleridir. Paylaşma eylemi genellikle daha iyi veya daha bilinçli bir seçim yapmak içindir. 2022 yılında yayınlanan araştırma raporlarına göre sosyal medya kullanıcı sayısı 5 milyar olup bu sayının bize gösterdiği üzere insanlar, dijital dünyaya ve sosyal medyaya giderek daha çok maruz kalmaktadır. Bu da ürünler hakkında bilgi aramak, bir ürünü satın almak, tüketmek ve elde ettiği deneyimleri paylaşmak için diğer insanlarla iletişim kurarken tüketicilerin rollerinin ne kadar arttığını göstermektedir. Sosyal medya, tüketicilerin bilgi arama ve satın alma kararlarında popülerlik kazanmakta, müşterilere yönelik bilgi edinmek, etkili ilişkiler geliştirmek ve bu ilişkileri sürdürmek ve müşteri hizmetinde yaşanan aksaklıklara müdahale edebilmek için en uygun araç haline gelmektedir. Günümüzün hızlı ve tempolu dünyasında sosyal medya, alıcılar ve satıcılar arasında daha önce hayal bile edilemeyen bir sohbete olanak sunmaktadır. Şirketlerden tüketicilere tek taraflı iletişimden, iki yönlü bir iletişime ve tüketici ile etkileşime geçme fırsatları yaratmıştır. Sosyal medya, insanların arkadaşları ve aileleri ile kolayca iletişim kurabildikleri bir mecradan, perakende trendlerini ve yeni ürünleri de kolayca öğrenebilecekleri, ürün ve hizmetlerle ilgili görüş ve düşüncelerini paylaşabildikleri bir platforma dönüşmüştür. Sosyal medyanın ürün ve hizmetleri pazarlamak için kullanılması, tüketicilere hem alışveriş yapmak için hem de satın aldıkları ürünler hakkında daha fazla bilgi edinmek için yeni yollar sağlamıştır. Ağızdan ağıza iletişim her zaman bilgiyi yaymanın en etkili ve güvenilir yolu olmuştur. Teknolojinin de devreye girmesiyle internet erişimi ve kendi fikirleri olan herkes sosyal medyanın bir parçası olmuştur. Bu kültürel değişim, şirketler için hesaba katılması gereken bir güçtür. Sosyal medya itibarını geleneksel medyadan çok daha hızlı kazanmıştır. Bunun nedenini sosyal medya kullanımının Y kuşağı ve Z kuşağı arasında yaygın olması ve 25-39 yaş aralığındaki neslin sosyal medyaya olan takıntısının sosyal medyanın etkisini arttırması olarak ifade edebiliriz. Bu da bize sosyal medyanın kitle iletişimini değiştirmekte olduğunu ve geleneksel medyayı da etkilediğini göstermektedir. Günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası olarak kabul edilen sosyal medyada, Facebook, Instagram, Twitter, YouTube, LinkedIn, Pinterest gibi sanal platformlar aracılığıyla gelişen etkileşimler, sosyal medya teknolojilerine yönelik yönelimi ve davranışı göstermektedir. Bu yönelim kendini toplumsal, ticari, eğitim ve siyasi topluluk hayatında sağladığı fayda ile göstermektedir. Tüketici, bir ihtiyacı veya isteği belirleyen, satın alan ve ardından tüketim sürecinin üç aşaması boyunca ürünü elden çıkaran kişidir. Tüketici davranışı ise tüketicinin mal ve hizmetleri satın alma faaliyetlerinden önce gelen, bu faaliyetleri üzerinde belirleyici olan ve sonradan ortaya çıkan duygusal, zihinsel ve davranışsal tepkileri de dahil olmak üzere malların ve hizmetlerin satın alınması, kullanılması ve elden çıkarılmasıyla ilgili tüm faaliyetleri içerir. Sosyal medyada tüketime yönelik davranışları müşterileri etkilemek ve tüketim için başkalarından etkilenmek şekilde sınıflandırmak mümkündür. Bu davranışlar tüketim olayının öncesinde, sonrasında veya aynı anda gerçekleşebilirken olumlu ya da olumsuz yönde sonuçlanabilir. Bu durumların açıklığa kavuşturulabilmesi için sosyal medya sitelerindeki ağızdan ağıza davranışların anlaşılması gerekmektedir. Yaş grupları farklı olan tüketicilerin birbirinden farklı istek ve ihtiyaçları bulunmaktadır.“Kuşak”, psikoloji, sosyoloji, edebiyat ve siyaset bilimi araştırmacıları tarafından farklı yaş gruplarının belirli sosyal kalıplara ve bilinç kalıplarına atıfta bulunmak için yaygın olarak kullanılan sosyal bir terimdir. Kuşak gruplarının her biri, toplumsal değişimler, ekonomik koşullar ve önemli tarihi gelişmelerden büyük ölçüde etkilenen kolektif bakış açılarıyla geniş bir şekilde tanımlanmaktadır. Kuşaklar, aşağıdaki kuşak gruplarının her birinin yaş aralıklarıyla gösterildiği gibi yaklaşık olarak 20 yıllık bir döneme karşılık gelir. 1965 ile 1979 yılları arasında doğan X Kuşağı, 1980 ile 1994 yılları arasında doğanlar Y Kuşağı olarak bilinir. Z Kuşağı ise 1995 ile 2015 arasında doğan bireylerdir. Bu kuşakların her biri kendi içinde benzersizdir ancak her kuşak içine girip yaşadıkları dünyanın şekillendirdiği, kendine özgü kolektif özelliklerle karakterize edilebilir. Satın alma niyeti, tüketicilerin yakın gelecekte satın alma olasılıklarını ifade eder. Satın alma niyetleri, belirli bir marka veya ürüne yönelik tutum ve tercihlerle güçlü ilişkilere sahiptir. Müşteri ilişkileri bir markaya yönelik tutum üzerine inşa edildiğinden, tüketicilerin satın alma niyetlerinin bu ilişkilerden etkilenmesi beklenmektedir. Tüketicilerin bir marka ve sunduğu ürünlerle ilgili farkındalığı arttığında, genellikle internette o marka hakkında daha fazla bilgi ararlar ve satın alma kararı vermeden önce o markayı seçmenin yararlarını rakipleri ile kıyaslayarak değerlendirirler. Bu sebeplerle sosyal medya siteleri son zamanlarda müşterilerle sanal olarak düşük maliyetlerle iletişim kurmak ve etkileşime geçmek için daha güçlü bir yaklaşım olarak ortaya çıkmaktadır. Firmalar sosyal medya ağlarını kullanarak müşteri bağlılığını iyileştirebilir, önemli pazarlama mesajlarını kolayca paylaşabilir ve hedef pazara daha hızlı bir şekilde ulaşabilirler. Müşteriler, deneyimleri aracılığıyla başkalarını etkileme, çevrimiçi incelemeler, yorumlar ve ağızdan ağıza yayma yoluyla da fikirlerini paylaşma fırsatına sahip olacaklardır. Bu çalışmada“Sosyal Medya Pazarlamasının X, Y ve Z Jenerasyonlarının Satın Alma Niyetine Etkisi”incelenmektedir. Araştırmanın amacı teknolojinin ve internetin gelişmesi ile hayatımızın her alanına giren, teknoloji, pazarlama ve iletişim dünyasını değiştiren, dünya nüfusunun büyük bir kısmı tarafından gündelik hayatın bir parçası olarak kabul edilen ve yaygın olarak kullanılan sosyal medyada yürütülen pazarlama faaliyetlerinin X, Y ve Z jenerasyonlarının satın alma niyeti üzerindeki etkisini ölçmektir. Bu kapsamda önce sosyal medya kavramı, sosyal medyanın tarihsel gelişimi, geleneksel medya ve sosyal medya arasındaki farklar, sosyal medya araçları, sosyal medya uygulamaları, sosyal medya pazarlama faaliyetleri, tüketici davranışı, tüketici davranışını etkileyen faktörler, kuşaklar, satın alma niyeti ve tüketici satın alma süreci literatürleri incelenmiştir. Daha sonra ise sosyal medya pazarlama faaliyetlerinin X, Y ve Z jenerasyonlarının satın alma niyetine etkisi araştırılmıştır. Çalışmada veri toplama yöntemi olarak anket kullanılmış olup internet ortamında oluşturulan anket sosyal medya hesaplarında paylaşılmıştır. Toplam 685 katılımcı ile gerçekleştirilen anket çalışması sonucunda elde edilen geçerli veri sayısı 635 olarak belirlenmiştir. Çalışmanın sonucuna göre sosyal medya pazarlamasının satın alma niyeti üzerinde etkili olduğu ve bu etkinin sosyal medya pazarlamasının modaya uygunluk ve ağızdan ağıza pazarlama boyutları aracılığıyla gerçekleştiği görülmüştür. Jenerasyonlara baktığımızda ise X jenerasyonunda eğlence, modaya uygun olma ve ağızdan ağıza pazarlama boyutları etkilidir. Y ve Z jenerasyonları için modaya uygun olma ve ağızdan ağıza pazarlama boyutlarının satın alma niyeti üzerinde etkili olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The significant growth of social network sites has converted a virtual social interaction platform into an online social commerce site, providing many online retailers the opportunity to reach out to and do business with more people. This fast progress of social networks has increased the number of users on sites such as Facebook, Instagram, Pinterest and Twitter to a great extend. Social network sites provides various buying options for products and services, and ways of interacting with other people to online shoppers. While social networking sites have become an important platform for product search among consumers, marketing activities have become more essential with the spread of social networks everywhere. Due to this, social network sites has changed the way people shop and interact with firms. Social media, one of the most powerful virtual network tools, is integrated into social and economic life in real world. Researchers who draw attention to the role of social media on marketing define social media as various online information sources where information is created, initiated, distributed and used by consumers to inform each other about products, brands, services and topics. Social media is the common name of digital technologies that maintain communication among many users. It is usually characterized by platforms such as Facebook or Twitter however this term can also be used to define other technologies, including blogs, Youtube, Instagram and Telegram, which enable creation and sharing by taking advantage of the internet's connectivity and interaction of web 2.0 technologies. Simply put, social media is text, words, images, videos created for sharing purposes. In the world of commerce, social media is the thoughts of users, i.e. consumers, about their experience with brands, products or services. The act ofsharing is often for making a better or more informed choice. According to research reports published in 2022, the number of social media users is 5 billion, and as this number shows, people are increasingly exposed to the digital world and social media. This shows how the role of consumers has increased as they communicate with other people to seek information about products, buy and consume a product, and share their experiences. Social media is gaining popularity in consumers' information seeking and purchasing decisions, and also becoming the most appropriate tool to obtain information for customers, to develop and maintain effective relationships, and to intervene in customer service disruptions. In today's fast-paced world, social media enables a previously unimaginable conversation between buyers and sellers. It has changed the one-way communication between companies and consumers to two-way communication enabling them to interact with each other. Social media has transformed from a platform where people can easily communicate with their friends and families, to a platform where they can easily learn about retail trends and new products and share their views and thoughts on products and services. The use of social media to market products and services has provided consumers with new ways to both shop and learn more about the products they buy. Word of mouth communication has always been the most effective and reliable way of disseminating information. With the introduction of technology, everyone with internet access and their own ideas has become a part of social media. This cultural shift is a force to be reckoned with for companies. Social media has gained its reputation much faster than traditional media. The reason for this is that the use of social media is widespread among the Y generation and Z generation, and the obsession of the 25-39 age group to social media increases the impact of social media. This shows us that social media is changing mass communication and also affects traditional media. The interactions that develop through virtual platforms such as Facebook, Instagram, Twitter, YouTube, LinkedIn, Pinterest in social media, which is considered an integral part of our daily life, show the orientation and behavior towards social media technologies. This orientation shows itself through the benefit it provides in social, commercial, educational and political community life. A consumer is someone who identifies a need or want, buys it, and then disposes of the product through the three phases of the consumption process. Consumer behavior includes all activities related to the purchase, use and disposal of goods and services, including the emotional, mental and behavioral reactions of the consumer that precede, determine and occur after the purchase of goods and services. It is possible to classify consumption-oriented behaviors in social media as influencing customers and being influenced by others for consumption. These behaviors can occur before, after or simultaneously with the consumption event, and they can result in positive or negative results. In order to clarify these situations, it is necessary to understand the word-of-mouth behavior on social media sites. Consumers with different age groups have different wants and needs.“Generation”is a social term commonly used by researchers in psychology, sociology, literature, and political science to refer to certain social patterns and patterns of consciousness of different age groups. Each generational group is broadly defined by its collective perspectives, which are heavily influenced by social changes, economic conditions, and important historical developments. The generations correspond to a period of approximately 20 years, as indicated by the age ranges for each of the following generation groups. Those born between 1965 and 1979 are known as Generation X, and those born between 1980 and 1994 are known as Generation Y. Generation Z is the individuals born between 1995 and 2015. Each of these generations is unique in its own right, but each generation can be characterized by distinctive collective traits shaped by the world they inhabit. Purchase intention refers to the probability that consumers will purchase in the near future. Purchase intentions have strong relationships with attitudes and preferences for a particular brand or product. Since customer relationships are built on attitude towards a brand, consumers' purchasing intentions are expected to be affected by these relationships. When consumers become more aware of a brand and the products it offers, they often look for more information about that brand on the internet and evaluate the benefits of choosing that brand against its competitors before making a purchase decision. For these reasons, social media sites have recently emerged as a more powerful approach to communicate and interact with customers virtually at low cost. By using social media networks, companies can improve customer loyalty, easily share important marketing messages and reach the target market more quickly. Customers have the opportunity to influence others through their experiences and share their opinions through online reviews, comments and word of mouth. In this study,“The Effect of Social Media Marketing on X, Y and Z Generations' Purchasing Intention”is examined. The aim of the research is to measure the effect of marketing activities carried out through social media, which has entered all areas of our lives with the development of technology and the internet, changed the world of technology, marketing and communication, which is accepted as a part of daily life by a large part of the world's population and is widely used, has on the purchase intention of X, Y, Z generations. In this context, firstly, the concept of social media, the historical development of social media, the differences between traditional media and social media, social media tools, social media applications,social media marketing activities, consumer behavior, factors affecting consumer behavior, generations, purchase intention and consumer purchase process literature is reviewed. Then, the effect of social media marketing activities on the purchase intention of X, Y and Z generations is researched. In the study, a questionnaire was used as a data collection method and the questionnaire created on the internet was shared on social media accounts. As a result of the survey conducted with a total of 685 participants, the number of valid data obtained was determined as 635. According to the results of the study, it has been seen that social media marketing has an effect on purchase intention and this effect occurs through the dimensions of trendiness and word of mouth marketing of social media marketing. La croissance significative des sites de réseaux sociaux a transformé une plateforme d'interaction sociale virtuelle en un site de commerce social en ligne, offrant à de nombreux détaillants en ligne la possibilité d'atteindre et de faire des affaires avec plus de personnes. Cette expansion rapide des réseaux sociaux a considérablement augmenté le nombre d'utilisateurs sur des sites tels que Facebook, Instagram, Pinterest et Twitter. Les sites de réseautage social ont fourni aux acheteurs en ligne une variété d'options d'achat de produits et de services, et des moyens d'interagir avec d'autres utilisateurs. Alors que les sites de réseaux sociaux sont devenus une plate-forme importante pour la recherche de produits parmi les consommateurs, les activités de marketing sont devenues plus importantes avec la propagation des réseaux sociaux partout. En conséquence, les sites de réseaux sociaux ont changé la façon dont les gens achètent et interagissent avec les entreprises. Les médias sociaux, l'un des outils de réseautage virtuel les plus puissants, sont intégrés à la vie sociale et économique dans le monde réel. Les chercheurs qui attirent l'attention sur le rôle des médias sociaux dans le domaine du marketing définissent les médias sociaux comme diverses sources d'information en ligne où l'information est créée, initiée, distribuée et utilisée par les consommateurs pour s'informer mutuellement sur les