Azerbaycan enerji politikaları petrol ve petrol dışı sektör ekonomik analiz
Azerbaijan energy policies oil and non-oil sector economic analysis
  1. Tez No: 782424
  2. Yazar: OSMAN ZEYNALLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Çalışmada genel olarak Azerbaycan örneği analizi açısından buradaki enerji politikaları,kaynak durumu ve gelişmelerden bahsedilmiştir. Azerbaycan nın petrol ve petrol dışı sektörlerinin durumuna yönelik incelemeler yapılmıştır. Tez konusunda farklı kaynaklara göre istatistik veriler yer almıştır. I. I. bölümde Enerji Sektörü'ne ilişkin kavramlar, temeller ve dünya enerji piyasalarından tanım ve genel özellikler ele alınmıştır. II. II. Azerbaycan'da esas olarak Petrol ve Doğalgaz enerji sanayisi, Petro Kimya ve Alternatif enerjiler ile ilgili sırasıyla çalışmalar incelenmiştir. Bu enerji sektörlerinde ilerlemeler konu kapsamına dahil edilmiştir. III. III. En son olarak Azerbaycan enerji sektörlerindeki gelişmeler ve korelasyon analizi yer almıştır. Anahtar Kelimeler : Enerji Politikaları, Azerbaycan Enerji Sektörü, Azerbaycan enerji Kaynakları,Politikalar Ve Sektörel İncelemeler, alternatif enerji kaynakları.
Özet (Çeviri)
In the study, energy policies,sectoral review and developments are mentioned in terms of Azerbaijan sample analysis in general. Investigations were made on the situation of oil and non-oil sectors of Azerbaijan. Statistical data has been included in the thesis according to different sources. I. I. In the chapter, the concepts, fundamentals and definitions and general features of the world energy markets are discussed. II. II. In Azerbaijan, mainly studies related to Petroleum and Natural Gas energy,Oil Chemical and Renewable energy industries were examined respectively. The advances have been included in these energy sectors. III. III. Finally, there are correlation analyzes regarding the developments in the energy sectors of Azerbaijan and its GDP. Keywords : Energy Policies, Azerbaijan Energy Sector, Azerbaijan energy resources, Policies Alternative energy resources.