Fitness ve doğa yürüyüşü ile birlikte uygulanan diyetin hafif kilolu bireylerin fiziksel uygunluklarına etkisi
The effect of diet applied with fitness and hiking on the physical fitness of lightweight individuals
- Tez No: 782423
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Spor, Nutrition and Dietetics, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Kalori kısıtlaması veya egzersizin sağlık riski üzerinde olumlu etkileri olduğu artık kabul edilmektedir. Fakat kalori kısıtlaması ile birlikte farklı egzersiz tiplerinin hangisinin vücut parametreleri üzerinde daha etkili olabileceği ve sağlık risklerini ne kadar etkilediği açık değildir. Yapmış olduğumuz çalışmanın amacı da 12 haftalık kalori kısıtlaması ile birlikte farklı egzersiz programlarının (Fitness & doğa yürüyüşü) hafif kilolu genç erkek yetişkinlerde vücut parametreleri üzerindeki etkilerinin araştırılmasıdır. Çalışma öncesi 60 fazla kilolu sağlıklı genç yetişkin erkek (22-29 yaş arası) 3 gruba ayrıldı: Grup 1: Diyet+Fitness Egzersiz Grubu; Grup 2: Diyet+Doğa Yürüyüş Grubu; Grup 3: Sadece Diyet Grubu. Egzersiz gruplarına 12 hafta boyunca haftada 3 gün ve 60 dakika olacak şekilde (60dk\3gün\12Hafta) egzersiz yaptırıldı. Sadece diyet uygulayan gruba herhangi egzersiz uygulaması yaptırılmadı. 12 haftalık çalışma sonunda, farklı egzersiz türlerinin vücuda yönelik antropometrik etkileri, kas kuvveti ve 6 dk yürüyüş performansındaki değişiklikler incelendi. Bulgular incelendiğinde 12 hafta sonunda vücut ağırlığı değişimi, beden kütle indeksi farklılığı, vücut yağ ağırlığı kaybı ve vücut yağ oranında tüm grupların öntest ve sontest parametreleri arasında farklılıklar tespit edilmiştir (p>0.05). İskelet kas ağırlığında Grup 1'in değerleri artarken grup 2 ve 3'te düşme görülmüştür. Bazal Metabolizma Grup 1'de korunurken, en fazla düşüş Grup 3'teydi. Sonuç olarak; kalori kısıtlaması fazla kilolu erkek bireylerde kilo kaybına yol açmakla birlikte, yürüyüş ve direnç egzersizleyle bu kayıplar arttılabilmektedir. En fazla kayıp direnç egzersiz grubunda olurken, bu grupta kas kuvvetinin korunurken aynı zamanda bazal metabolizma hızıda kas kuvvetiyle birlikte korunmakta, kilo kaybının artışına yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is accepted that calorie restriction or exercise has positive effects on health risk. However, it is not clear which of the different types of exercise combined with calorie restriction may be more effective on body parameters and how much they affect health risks. The aim of our study is to investigate the effects of 12-week calorie restriction and different exercise programs (Fitness & trekking) on body parameters in light weight young boys. Before the study, 60 overweight healthy young adult men (22-29 years old) were divided into 3 groups: Group 1: Diet+Fitness Exercise Group; Group 2: Diet+Hiking Group; Group 3: Only Diet Group. Exercise groups were exercised 3 days a week for 60 minutes (60mins\3days\12Weeks) for 12 weeks. No exercise was given to the group that only followed a diet. At the end of the 12-week study, the anthropometric effects of different exercise types on the body, changes in muscle strength and 6-minute walking performance were examined. When the findings were examined, a difference was found between the pretest and posttest parameters of all groups in body weight, body mass index, body fat weight loss and body fat rate at the end of 12 weeks (p>0.05). While the values of Group 1 increased in skeletal muscle weight, there was a decrease in Groups 2 and 3. Basal Metabolism was preserved in Group 1 and the greatest decrease was in Group 3. Group 2 was the best group in gait performance, there was no difference between Group 1 and Group 1. As a result; calorie restriction causes weight loss in overweight individuals; however, these losses may increase with walking and resistance exercise. While the greatest loss was in the resistance exercise group, it can be interpreted that while muscle strength is preserved in this group, basal metabolic rate is also preserved together with muscle strength, which leads to an increase in weight loss.