Mukâtil b. Süleymân'ın tefsirindeki kırâat rivayetlerinin tespiti
Muqatil b. detection of recitation narrations in the tafsir of Solomon
- Tez No: 782448
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Tefsir, Kur'ân-ı Kerîm'in muhataplarına olan mesajlarının daha iyi anlaşılmasına ve yorumlanmasına yardımcı olan, kırâat ilmi ise Kur'ân âyetlerinin belirli kurallar çerçevesinde okunmasına katkı sağlayan bir ilim dalıdır. Birbirleriyle ilişkili olan bu iki ilim dalıyla ilgili günümüze kadar pek çok eser kaleme alınmıştır. Mukâtil b. Süleymân, Kur'ân'ı baştan sona tefsir eden ilk müfessirdir. O'nun Tefsîr-i Kebîr adlı eseri günümüze ulaşan ilk eser olması hasebiyle önem arz etmektedir. Eserin yazıldığı dönemde mevzû (uydurma) rivâyetler fazla görülmediği için isnat zincirine fazla yer verilmemiş, kimi zaman bir âyet başka bir âyetle tefsir edilmiş, kimi zaman da rivâyet ve dirâyet metodu birlikte kullanılmıştır. Yukarıda zikredilen nedenlerden dolayı“Mukâtil b. Süleymân'ın Tefsirindeki Kırâat Rivayetlerinin Tespit Edilmesi”adlı çalışmamızda söz konusu tefsir eserindeki kırâat ile ilgili rivâyetleri tespit etmeye ve bu rivayetleri meşhur kırâat imamlarının okuyuşları ile karşılaştırılmaya çalışılmıştır. Ayrıca eserdeki rivâyetler incelenirken isim zikredilmeden atıf yapılan kırâatlerin tespiti için bu alanda yazılmış temel eselerden istifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tafsir is a branch of science that helps to beter understand and interprent the massage of the Qur'ān to its addressees, and the science of Qırāat is branch of science that contributes to the reading of the verses of the Qur'ān with in the framework of certain rules. Many Works have been written about these two branches of science, which are related to each other until today. Muqātil b. Sulaymān is the first interpreter to interpret the Qur'ān from beginning to end. His work named Tafsîr-i Kebîr is important because it is the first work written in the field of tafsir and reached the present day. Since the subject (fake) narraions were not seen much in the period whwn the work was written, the chain of isnad was not included much, sometimes a verse was interpreted with another verse, sometimes the method of narration and insight was used together. For the reasons mentioned above, in our study called:“Determination of Recitation Narrations in the Tafsir of Muqātil b. Sulaymān.”we tried to identify the narrations related to the recitation in the said tafsir and compare these narrations with the recitations of the Qırāat imams. In addition, while examining the narrations in the work, we benefited from some basic works written in the field of Qırāat in order to idenfity the qırāats that were cited without mentioning their names.