Meme kanserli kadınlarda yaşam kalitesi ve cinsel fonksiyonun değerlendirilmesi: Vaka-kontrol çalışması
Evaluation of the quality of life and sexual function of women with breast cancer: A case control study
  1. Tez No: 782478
  2. Yazar: PELİN ÜNVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK BİLGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Araştırmamız, meme kanserli kadınlar ile sağlıklı kadınlar arasındaki yaşam kalitesi ve cinsel fonksiyonun değerlendirmesi amacıyla vaka-kontrol olarak yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, Dokuz Eylül Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nin; onkoloji polikliniği ve genel cerrahi anabilim dalı kolorektal polikliniği ve Gündüz Tedavi Merkezi'ne gelen kadınlar oluşturmuştur. Örneklemi 230 meme kanserli, 230 sağlıklı kadın oluşturmuştur. Araştırmanın verileri,“Tanıtıcı Özellikler Formu”,“EORTC QLQ-C30 Yaşam Kalitesi Ölçeği”,“EORTC QLQ-BR23 Meme Kanserine Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği”,“Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği- Kadın Formu”kullanılarak toplanmıştır. Veri analizinde Kolmogorov-Smirnov, t-testi (bağımsız gruplarda t-testi), post-hoc testlerinden Tukey testi, Levene kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our research was conducted as a case-control to assess quality of life and sexual function between women with breast cancer and healthy women. The universe of the research was determined by Dokuz Eylül University Research and Application Hospital; oncology polyclinic and general surgery department formed the colorectal polyclinic and women who came to the Day Treatment Center. The sampleconsisted of 230 healthy women with breast cancer. The data of the study were collected by using“Introductory Characteristics Form”,“EORTC QLQ-C30 Quality of Life Scale”,“EORTC QLQ-BR23 Breast Cancer Specific Quality of Life Scale”,“Arizona Sexual Experiences Scale- Female Form”. In the data analysis, Kolmogorov-Smirnov, t-test (t-test in independent groups), Tukey test from post-hoc tests, Levene were used.