Spor kulüplerinin sosyal ve maddi desteklerinin takım performansına etkilerinin incelenmesi
Examining the effects of social and financial supports of sports clubs on team performance
  1. Tez No: 782481
  2. Yazar: SHAHRZAD SEIFODDINI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAR DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Spor kulüplerinin sosyal ve maddi desteklerinin takım performansına etkilerinin incelenmesine yönelik yapılan bu araştırmada Duygusal, Saygı, Bilgi, Somut, Örgütsel, Yönetici, İş Arkadaşlar ve Eğitim destekler gibi sosyal desteklerin ve ayrıca Sporcu Sözleşmesi, Transfer Ücreti, Aylık Ücret, Prim Ödemeleri, Tazminat Ödemeleri gibi maddi desteklerin takım performanslarını nasıl etkilediğini araştırmayı amaçlıyor. Bu amaçla araştırmanın evreni; Türkiye' de bulunan 2022-2023 sezonunda Türkiye Futbol Liglerinde Futbol Federasyonu tarafından tescil edilen 1. Ligden 1, 2. Ligden iki ve 3. Ligden iki olmak üzere, toplamda 5 farklı futbol kulübünden toplam 100 sporcu ve antrenöre yapılan nitel araştırma ve dağıtılan anket soruları kapsamında nicel araştırmaların ve yine maç analizi kapsamında ikincil veri analizini sonucunda; araştırmanın örnekleminde yer alan futbol takımlarına sağlanan sosyal destekler arasında anlamlı bir farklılık yoktur ( p>0,005). Araştırmanın örnekleminde yer alan futbol takımlarına sağlanan maddi destekler arasında anlamlı bir farklılık yoktur ( p>0,005). Araştırmanın örnekleminde yer alan futbol takımlarına sağlanan sosyal ve maddi desteklerin performanslarını etkileme düzeyi arasında anlamlı bir farklılık A, C, D ve E takımları arasında yoktur ( p>0,005).
Özet (Çeviri)
This research investigates how the effects of social and financial support, such as Emotional, Respectful, Informational, Concrete, Organizational, Managerial, Colleague, and Educational support, and Athlete Contracts, Transfer Fees, Monthly Wages, Premium Payments, Compensation Payments of sports clubs affect team performance. Within the scope of the qualitative research and distributed survey questions, a total of 100 athletes and coaches from 5 different football clubs, 1 from the 1st League, two from the 2nd League, and two from the 3rd League, registered by the Football Federation in the Turkish Football Leagues in the 2022-2023 season, and as a result of quantitative research and secondary data analysis; it was found that there is no significant difference between the social supports provided to the football teams in the sample of the study (p>0.005). There is also no significant difference between the financial support provided to the football teams in the sample of the study (p>0.005). There is no significant difference between the A, C, D, and E teams in terms of the effect of the social and financial support provided to the football teams in the sample of the study on their performance (p>0.005).