Geleneksel ve e-sporcuların bilişsel esneklik düzeylerinin incelenmesi
Examining the cognitive flexibility levels of traditional and e-sport players
  1. Tez No: 782480
  2. Yazar: SERKAN GÜLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ NACİ ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma geleneksel spor ile e-sporu bilişsel esneklik açısından inceleyerek, geleneksel sporcuların ve e-sporcuların bilişsel esneklik boyutlarının hangi düzeylere sahip olduklarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'deki geleneksel ve e-sporcular, örneklemi rastgele seçilmiş 371 sporcu oluşturmuştur. Araştırmanın verilerini elde etmek için Dennis ve Wal (2010) tarafından geliştirilen, Türkçe geçerlik-güvenirlik çalışması ise Sapmaz ve Doğan (2013) tarafından yapılan Bilişsel Esneklik Envanteri (BEE) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler SPSS 25 programına aktarılarak normallik sınaması yapılması yapılmıştır. Sınamaya göre non- parametrik dağılım gösteren verilerin analizinde iki gruplu olan verilere Mann-Whitney U testi, ikiden fazla gruplu verilerin analizinde Kruskal-Wallis testi uygulanmıştır. Sonuç olarak; araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda katılımcıların bilişsel esneklik envanteri incelendiğinde gelir durumu değişkeninin kontrol alt boyutunda anlamlı bir fark tespit edilmezken, spor branşı değişkeni, cinsiyet değişkeni ve yaş grupları değişkenlerinde anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine traditional sports and e-sports in terms of cognitive flexibility, and to examine the levels of cognitive flexibility dimensions of traditional athletes and e-athletes. The universe of the research consisted of traditional and e- sports players in Turkey, and the sample consisted of 371 randomly selected athletes. The Cognitive Flexibility Inventory (BEE) developed by Dennis and Wal (2010) and the Turkish validity-reliability study conducted by Sapmaz and Doğan (2013) was used to obtain the data of the study. The data obtained as a result of the research were transferred to the SPSS 25 program and normality test was performed. The Mann-Whitney U test was applied to the data with two groups in the analysis of the data showing non-parametric distribution according to the test, and the Kruskal-Wallis test was used in the analysis of the data with more than two groups. As a result; when the cognitive flexibility inventory of the participants was examined in line with the findings obtained from the research, no significant difference was found in the control sub-dimension of the income status variable, but a significant difference was found in the sports branch variable, gender variable and age group variables.