Kentsel peyzajda geleneksel konut dokusunun sürdürülebilirliği: Beypazarı örneği
Sustainability of traditional housing pattern in urban landscape: The case of Beypazarı
  1. Tez No: 782526
  2. Yazar: BUSENUR YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KELKİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Geleneksel dokular, inşa edildikleri dönemin gereksinimlerine cevap veren nitelikte, geleneksel malzemelerle, estetik bakış açısıyla, bulunduğu çevresi ve doğasıyla barışık halde olan mekanlardır. Barındırdıkları tarihi değerlerin yanında kentin siluetini ve kimliğini de oluşturmaktadırlar. Bu dokuları korumak ve geleceğe ulaştırmak doğru disiplinler ve yöntemlerle mümkündür. Koruma kavramı ele alındığında tarihi dokuya ait tüm eklemeler, değişiklikler, restorasyon çalışmaları, rekontrüksiyon çalışmaları, yapıya eklenecek tüm yeni işlevler mesleki disiplinler arası ortak titiz çalışmalarla yapılmalıdır. Koruma sürecini en sağlıklı ve doğru şekilde tamamlamak açısından bu durum son derece önem arz etmektedir. Beypazarı İlçesi tarihi ve geleneksel konut dokusunu önemli derecede muhafaza edebilmeyi başarmış bir bölgedir. Geleneksel Türk evi özelliklerinin yanı sıra kendine has özellikleri de bulunan Beypazarı, sanat tarihi ve geleneksel mimari açısından iyi bir örnek teşkil etmektedir. Bu çalışmanın amacı; tarihi yapıların kentsel peyzaj bağlamında korunarak kültürel sürekliliğinin sağlanması, mevcut kent dokusu ile bütünlüğü sağlanarak gelecek kuşaklara aktarılması ve kentsel peyzaj tasarımının öneminin Beypazarı Kenti örneğinde ortaya konmasıdır. Araştırma sonucunda güncel gereksinimlerle karşılaştırılarak, geleneksel dokuya uyumlu yeni yerleşim modelleri oluşturulmasında dikkate alınması gereken hususların geliştirilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Traditional textures are spaces that respond to the needs of the period in which they were built, are at peace with their environment and nature, with traditional materials, aesthetic point of view. In addition to the historical values they contain, they also form the silhouette and identity of the city. Preserving these tissues and delivering them to the future is possible with the right disciplines and methods. When the concept of conservation is taken into consideration, all additions, changes, restoration works, reconstruction works, and all new functions to be added to the building should be carried out with interprofessional meticulous work. Beypazarı District is a region that has managed to preserve its historical and traditional housing texture to a significant extent. Beypazarı, which has unique features as well as traditional Turkish house features, is a good example in terms of art history and traditional architecture. The aim of this study; The aim is to ensure the cultural continuity of historical buildings by preserving them in the context of urban landscape, to transfer them to future generations by ensuring their integrity with the existing urban fabric, and to reveal the importance of urban landscape design in the example of Beypazarı City. As a result of the research, it is aimed to develop the issues that should be taken into account in the creation of new settlement models compatible with the traditional texture by comparing them with current requirements.