Mağaza memnuniyeti oluşturmada mağaza atmosferi unsurlarından satış personelinin çekicilik özelliklerinin etkisi üzerine bir araştırma
A study on the effect of attractiveness characteristics of sales personnel which is one of the elements of store atmosphere on creating store satisfaction
  1. Tez No: 782525
  2. Yazar: ÖZLEM GÜZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMER ILGIN ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüz perakende dünyasında yoğun rekabet ortamında sıkışıp kalan perakendecilerin farklılaşmak amacı ile taklit edilemez bir mağaza atmosfer unsuru olarak mağaza personellerine önem vermesi gerekmektedir. Bu tez çalışmasının amacı mağaza atmosfer unsurlarından satış personelinin mağazadan alışveriş yapan kişilerin mağazaya yönelik duyguları, mağaza tutumu ve mağaza memnuniyeti üzerindeki etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda departmanlı bir mağazadan alışveriş yapmış olan 382 katılımcıdan çevrimiçi anket aracılığı ile veriler toplanmıştır. Elde edilen veriye açıklayıcı faktör analizi, doğrulayıcı faktör analizi ve yol analizi uygulanmıştır. Bulgular mağaza ortamındaki satış personeli özelliklerinin departmanlı bir mağazaya yönelik duygular, tutum ve mağaza memnuniyeti üzerinde anlamlı etkilerinin bulunduğunu göstermektedir
Özet (Çeviri)
In today's retail world, the retailers, who are stuck in the intense competition environment, need to give importance to the store personnel as an unique store atmosphere element in order to differentiate. The aim of this thesis is to examine the effect of the sales personnel, which is one of the store atmosphere elements, on emotions toward store, store attitude and store satisfaction of the shoppers. For this purpose, data was collected with an online survey method, from 382 people that shopped at a department store. Exploratory factor analysis (EFA), confirmatory factor analysis (CFA) and path analysis were used to analyze the obtained data. Findings indicate that sales personnel characteristics in the store environment have significant effects on emotions, attitude and store satisfaction toward a department store.