Uzaktan çalışma ile ilgili beklentiler ve uygulanmasında karşılaşılan zorluklar
Expectations regarding remote work and challenges in its implementation
  1. Tez No: 782528
  2. Yazar: HAYRETTİN HÜSEYİN ELALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL SEYREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Günümüzde bilişim teknolojilerindeki gelişmelere bağlı olarak uzaktan çalışma organizasyonlar için önemli bir seçenek haline gelmiştir. Uzaktan çalışmanın hem işletmeler hem çalışanlar hem de genel olarak toplum için çeşitli faydaları bulunmaktadır. Özellikle COVID-19 pandemisi döneminde küresel düzeyde yaşanan sorunlar, belirli bir dönemde uzaktan çalışmayı bir tercih olmanın ötesinde bir zorunluluk haline getirmiştir. Ancak uzaktan çalışmanın hem işletmeler hem de çalışanlar açısından faydalarına karşın birtakım riskleri ve uygulanmasında çeşitli zorluklar da bulunmaktadır. Bu çalışmada işveren, yönetici ve çalışanların uzaktan çalışma ile ilgili beklentileri ve uygulanması konusundaki görüşleri araştırılmıştır. Bu doğrultuda 103 kişiye anket uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen veriler tanımlayıcı istatistikler ile özetlenmiş, farklı demografik özelliklere sahip katılımcıların görüşleri istatistiksel testler yapılarak karşılaştırılırmıştır. Analiz sonuçlarına göre çocuk sahibi olan katılımcıların olmayanlara göre uzaktan çalışmanın bireysel ve aile mahremiyetlerini riske ettiğini ve ev yaşamından strese neden olduğunu daha yüksek düzeyde düşündükleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, due to the developments in information technologies, remote working has become an important option for organizations. Remote working has several benefits for businesses, employees, and society at large. Especially during the COVID-19 pandemic, for a certain period, the problems experienced at the global level have made remote work a necessity rather than an alternative. However, while remote working has benefits for both businesses and employees, there are also risks and challenges to its implementation. In this study, the expectations of employers, managers and employees regarding remote work and their opinions on its implementation were investigated. For this purpose, data were collected from 103 participants using a questionnaire. The data obtained were summarized with descriptive statistics and the opinions of the participants with different demographic characteristics were compared by performing statistical tests. According to the results of the analyses, it was found that the participants who had children thought that remote work risked individual and family privacy and caused stress in home life more compared to those who did not have children.