Açıköğretim lisesi uygulamasında basılı materyaller (Matemetik ders kitapları örneği)
A Study on the printed materials prepared by the Turkish open high school
- Tez No: 51617
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NECMETTİN TEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
BÖLÜM IV ÖZET-SONUÇ-ÖNERİLER Özet Günümüzde eğitime olan ihtiyaç tartışma kabul etmez bir haldedir. Kişisel, toplumsal ve evrensel kalkınma ancak amacına uygun değer yargılarının ka- zandırılmasıyla sağlanabilecektir. Kalkınmamızda eğitimle gerçekleştirilebileceği ise bir garçektir. Eğitimde bilimsel ve teknolojik gelişmeler niteliği artırmaktadır. Bu durumda eğitimi yaşamın her alanında, her yönüyle uygulanmasını zorunlu kılmaktadır. Eğitimin yaşam boyu planlı ve programlı olarak yürütülen kısmı öğretimdir. Eğitim de, öğretim de içinde bulunduğu toplumun sosyal; politik, kültürel, ekonomik, birey sel olgularından etkilenmektedir. Toplumların ihtiyaçlarına paralel nitelikli eğitime olan ihtiyaçları da artmıştır. Eğitim sistemlerininde toplumun gereksinimini karşılayacak ve çeşitlendirecek şekilde yeniden yapılanması zorunluluk halini almıştır. Bu durum da eğitimde çağdaş teknolojilerin geliştirilmesini zorunlu kılmıştır. Eğitim teknolojisinde çağdaş gelişmeleri beş ana kategoride özetlemek mümkündür (MEB. 1988, s.377). 1. Yeni teknolojik sistemler 2. Öğrenme-öğretme süreçleri 3: Eğitim ortamları 4. Program düzenleme yöntemleri - 5. Eğitimde insan gücü ile ilgili gelişmeler Araştırmada da çağdaş eğitim teknolojisi gelişimlerinden eğitim ortamları“ üzerinde durulmuştur. 1992 yılında MEB FRTEB bünyesinde uzaktan eğitim sistemleri kullanılarak lise düzeyinde başlatılan AÖL uygulamasının {^basılı materyallerinden olan Mate matik 1-2 ders kitaplarının uzaktan eğitim ilkelerine uygun hazırlanıp hazırlanmadığını öğrenci değerlendirmesiyle örnek bir çalışma olarak incelenmiştir. Cevap aranan sorular ise şöyle belirlenmiştir. 8384 1. Çalışma grubunun kişisel özellikleri nelerdir? 2. AÖL Matematik 1-2 ders kitaplarının a) biçimsel özellikleri, b) öğretimsel özellikleri, c) içerik bilgileri, öğrenci görüşlerine göre nasıldır? Araştırmanın evrenini Ankara İline kayıtlı aktif 364 AÖL öğrencisi oluştururken, il merkezine kayıtlı ve değerlendirme formuna yanıt veren 208 kişilik bir grup ise çaltşma grubunu oluşturmaktadır. Tarama modelindeki bu araştırmada çalışma grubuna uygulanan değerlendirme formlarından elde edilen veriler, literatürden elde edilen bilgilerle yorumlanmış ve araştırmanın deseni oluşturulmuştur. Değerlendirme formunun çözümlenmesiyle elde edilen veriler doğum tarihi, mesleği, ”ortaokuldan mezun olma gibi kişisel bilgileriyle, anılan kitapların biçimsel, öğretimsel özellikleri ve içeriği arasında yüzde hesapları ve grup çaprazlaması yapılarak yeterli, orta, yetersiz ölçeğine göre belirlenmiştir. Bu verilerden elde edi len bilgiler, literatür taramasından elde edilen bilgilerle birlikte yorumlanmıştır. Veri leri daha net ortaya koyabilmek içinde tablolar çıkarılmıştır. Sonuç olarak da AÖL Matematik 1-2 kitapları biçimsel ve öğretimsel özellikler açısından yeterli olmasına rağmen içerik bilgileri açısından hedef kitlenin özellikleri ve beklentileri doğrultusunda geliştirilmeye ihtiyaç duyduğu ortaya çıkmıştır. Sonuçlar Uzaktan eğitimde AÖL uygulamasında basılı materyallerle ilgili Matematik 1-2 kitapları üzerinde yapılan araştırmada elde edilen sonuçlar şöyle belirlenmiştir. 1. Gökdağ ve Teker'in Açıköğretimle ilgili yaptıkları araştırmalarda da ortaya çıkan eğitim sistemlerinin var olma nedeni olan öğrencilerin, çok yönlü durum ana lizi yapılmadığı gerçeği, bu araştırmada da görülmüştür. Hedef kitle analizinin yapılmamasıyla ilintili olarak ihtiyaçları belirleyeme- me, seviye dengeleyememe, ihtiyaçlara yeterince cevap vermeme gibi sorunlar or taya çıkmıştır. Ayrıca uzaktan eğitim öğrencisi ülkemizde ağırlıklı yetişkin kişidir. Dolayısıyla mesleki-ailevi-sosyal yükümlülükleri ve beklentileri ve konum farklılıklarının ortaya çıkardıkları sorunları olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
99 ABSTRACT A STUDY ON THE PRINTED MATERIALS PREPARED BY THE TURKISH OPEN HIGH SCHOOL A Master Thesis Güzin GÖÇMENLER Supervisors : Yrd. Doç. Dr. Necmettin TEKER There is a need to increase functions and the use of learning materials for effective teaching-learning. For this reason some reseraches shouîdbe earned out on the subject. The aim of this research is to find out the teaching effectiveness and importance of matchematics 1-2 books, prepared by the open high school establis hed in 1992, Ankara, Turkey through the student perspective and to think about the results. The evaluation form were carried out on a number of 208 students to state the attitudes towards matchematics 1-2 books of the students here in. The results were discussed with the specialists and the existing situation was explained. In addition, some suggestions were made on the activites of the results futher studies could be carried out on the open open high school materials in general. T.C. YÜKSEKÖ?RETİM KURULU DOKÜMANTASYON MERKEZİ