Niğde ekoturizminde yerel halkın ekoturizme yönelik bilinç algısı
The perception of consciousness of local people towards ecotourism in Niğde ecotourism
- Tez No: 782539
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALPARSLAN, DOÇ. DR. ASLIHAN NAKİBOGLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Yerel topluluğa daha sürdürülebilir olan alternatif geçim kaynağı sağlayarak topluluk gelişimine yardımcı olan ekoturizmin amacı, gezginlere ekolojik bir deneyim yaşatan, ekolojik çevreyi koruyan ve ekonomik fayda sağlayan, başta biyolojik çeşitlilik olmak üzere kaynakları korumak ve kaynakların sürdürülebilir kullanımını sağlamaktır. Bu çalışmada Niğde ilinin ekoturizm potansiyeli ve yerel halkın ekoturizme yönelik bakış açısının incelenmesi amaçlanmıştır. Niğde; doğal güzellikleri, kültürel varlıkları ve termal kaynakları ile turizm açısından önemli bir yere sahiptir. Niğde, tarihsel anlamda bünyesinde yer aldığı medeniyetlerin dil, kültür, sanat anlayışlarıyla yoğrularak harmanlanmasıyla bugünler aktarılan çok değerli eserleri barındıran bir kenttir. Ayrıca coğrafi konumundan dolayı etrafında dağların yer alması, bu bölgelerde yer alan endemik bitki ve hayvanları ile kültür turizmi yanında doğa ve alternatif turizme imkan veren özellikleri de Niğde'yi değerli kılmaktadır. Bu kapsamda veriler, nicel araştırma yöntemi kullanılarak 01 Ağustos-15 Aralık 2022 tarihleri arasında Demografik Bilgi Formu, Ekoturizme Yönelik Algılamalar ile Ekoturizme Yönelik Tutumlar anket formu yoluyla toplanmıştır. Veriler dijital kanallar yardımıyla ve yüz yüze görüşmelerle toplanmıştır. Bu çalışmada örnekleme birimi, Niğde ilinde yaşayan yerel halktır. Araştırmada kolayda örnekleme yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, araştırma sahasını temsilen araştırmaya katılmayı kadul eden Niğde ilinde yaşayan 443 katılımcı oluşturmaktadır. Yapılan analiz sonucunda Katılımcıların ekoturizmle ilişkin olarak“doğayı anlatan ve içinde yaşanmasına imkân veren bir turizmdir”görüşleri ön plana çıkmaktadır. Katılımcıların %58,2'sinin daha önce ekoturizme hiç katılmadıkları; katılımcıların ekoturizmin“bölgenin tanıtımına katkı sağlar”,“ilimizin dışa açılmasını sağlar”yönünde kanaat sahibi oldukları tespit edilmiştir. 25 ve altı yaşlardakilerin ekoturizme yönelik tutumlarının daha büyük yaşlardaki katılımcılara göre daha olumsuz olduğu sonucuna varılmıştır. Katılımcıların gelir durumunun artmasıyla birlikte ekoturizme yönelik tutumları da olumlu olarak arttığı; evli olan katılımcıların bekar katılımcılara göre ekoturizme yönelik tutumları daha olumlu olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların eğitim durumlarına, cinsiyetlerine, ekoturizm katılma sıklıklarına göre ekoturizm tutumlarında farklılık olmadığı belirlenmiştir. Sonuçlar, Niğde'nin turizmin birçok alanında önemli potansiyelleri olan bir kent olduğunu; doğal, tarihi ve kültürel değerlerin öne çıkarılarak değerlendirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of ecotourism, that helps community development by providing a more sustainable alternative source of livelihood to the local community, is to protect resources, especially biodiversity, and to ensure the sustainable use of resources which provide an ecological experience to travelers, protect the ecological environment and provide economic benefits. In this study, it is aimed to examine the ecotourism potential of Niğde province and the perspective of the local people towards ecotourism. Nigde; It has an important place in terms of tourism with its natural beauties, cultural assets and thermal resources. Niğde is a city that hosts very valuable works that are transferred today through the blending of the civilizations in its historical context with the understanding of language, culture and art. In addition to its geographical location, the mountains around it, the endemic plants and animals in these regions and cultural tourism, as well as the features that allow nature and alternative tourism, make Niğde valuable. In this context, data were collected through the Demographic Information Form, Perceptions Towards Ecotourism and Attitudes Towards Ecotourism questionnaire form between October 15 and November 30, 2022 using the quantitative research method. Data were collected with the help of digital channels and face-to-face interviews. The sampling unit in this study is the local people living in Niğde province. In this study, it was used the easy sampling method. The sample of the study consists of 443 participants living in Niğde province, who accepted to participate in the research to represent the research population. As a result of the analysis, the opinions of the participants regarding ecotourism that“it is a tourism that explains nature and teaches practically”come to the fore. 58.2% of the participants had never participated in ecotourism before; It has been determined that the participants have the opinion that ecotourism“contributes to the promotion of the region”,“it enables our province to open up”. It was concluded that the attitudes of those aged 25 and under towards ecotourism were more negative than those of older age groups. From the income status of the participants increased, their attitudes towards ecotourism also increased; It has been determined that married participants have more positive attitudes towards ecotourism than single participants. It was determined that there was no difference in the ecotourism attitudes of the participants according to their educational status, gender, and frequency of participating in ecotourism. The results show that Niğde is a city with significant potentials in many areas of tourism; reveals that natural, historical and cultural values should be emphasized and evaluated.