Niğde-Ortaköy-Cumali göleti mühendislik jeolojisi
- Tez No: 9983
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Gölet yeri Ni gde-Ortaköy-Cumal i kö'yünUn GB'smda yer afir' Amacı sulmaya yöneliktir. Gölet yeri ve çevresinde yüzeyleyen kayabirim 1 er i Paleozoyik yaşlı biyotitli muskovitli, silliraanitli şist, kalkşist ve gnayslardan oluşan Kalkanlıdag formasyonu ile bunları kesen granodiyori 1 1 er ile granodiyori 1 1 erin ayrışmasından oluşan arena zonu ve alüvyonlardır. Granodiyorit I er çok çatlaklı bir yapıya sahiptir. Gölet havzasından gelecek su miktarı yapılan ölçümlere bağlı olarak hazırlanmış ve göletin maksimum depolama hacmi ile yüksekliği tesbit edilmiştir. Granodiyor i 1 1 erin ayrışma derinliğini tesbit etmek amacı ile 13 adet temel etüd sondajı açılmış ve ayrışma derinliğinin 4.70 m den 23.00 m ye kadar olduğu görülmüştür. Sondajlı çalışmalarla ayrıca ilerlemeye parelel olarak sızma ve basınçlı su deneyleri yapılarak zeminin hafriyat yapılacak sınırı belirlenmiştir. Sol sahil şev ortasında yapılan SK-5 nolu sondajda hafriyat sınırının 16 m gibi oldukça fazla bir derinliğe ulaşması nedeni ile aks eksenine sol sahil memba yönünde kurp verme gereği duyulmuştur. Gölet inşaatında kullanılacak malzemenin temini amacı ile arştırma yapılmış ve alınan zemin numunelerinin laboratuvar tahlilleri yapılarak kullanılabilirlik durumları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
- ABSTRACT - Nigde-Ortak'öy-Cumal i Dam area is located on SW side of Cumali Willage. Outcroping rock units of the area are biotite- muscovi te-s i 1 1 imoni te schist, calcschist and gneises (Paleozoic aged and named as Kalkanlidag Formation), younger garanodior ites which cut the metamorphi tes and soil units are the arenaceous zone derived from granodiori tes and the alluvium. Granodiyor i tes have very fractured structure. The volume and the height of the dam reservoir have been determined according for the water abservations done in the drainge basin. For determination of the depth of alteration zone of the granodiyori tes, 13 investigation bore holes have been opened. The alteration zone depthes of the granodiyor i tes have been determined between 4.70 m and 23.00 m. During the boring studies, the seepage and the pressured water tests have been done for determination of permeability characteristics and so cut-off limits along the dam axis. At bore hole SK-5 which located at the middle of the left side slope, the cut-off limit has been predicted as 16 m according to thickness of the pervious zone. Because of this negative situation, the dam axis has been curved slightly toward the upstream direction on the left side slope. Finally, fill material investigations have been done in the field and in the laboratory for determination of usedeness of the chosen materals during the construction of the dam.