Üst ekstremite rotasyon testinin başüstü sporcularda güvenirliği ve seçili üst ekstremite performans testleri ile ilişkisi
Reliability of upper extremity rotation test in overhead athletes and its relationship with selected upper extremity performance tests
- Tez No: 782554
- Danışmanlar: PROF. DR. VOLGA BAYRAKCI TUNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, Üst Ekstremite Rotasyon Testi'nin başüstü sporcularda güvenirliğinin ve Üst Ekstremite Rotasyon Testi'nin üst ekstremite performansının değerlendirilmesinde sık kullanılan testlerden olan Üst Ekstremite Y Denge Testi ile Kapalı Kinetik Zincir Üst Ekstremite Stabilite Testi arasındaki ilişkinin incelenmesiydi. Çalışmaya 24 kadın, 24 erkek olmak üzere 48 sporcu (Yaş:19,97 ±2,62 yıl, beden kütle indeksi: 22,26±2,64 kg/ m² ) dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen sporcuların branşları; voleybol (n=16), basketbol (n=16) ve hentbol (n=16) şeklindeydi. Test-tekrar test güvenirliğinin değerlendirilmesi amacıyla Üst Ekstremite Rotasyon Testi bir hafta ara ile iki kez yapılırken, Kapalı Kinetik Zincir Üst Ekstremite Stabilite Testi ve Üst Ekstremite Y Denge Testi bir kez yapıldı. Üst Ekstremite Rotasyon Testi başüstü sporcularda hem dominant (ICC:0,80) hem nondominant ekstremite (ICC:0,81) için yüksek güvenirlik gösterdi. Üst Ekstremite Rotasyon Testi'nin mutlak güvenirliğini değerlendirmek amacıyla standart ölçüm hatası (SEM) ve minimal tespit edilebilir değişim (MDC) değerleri hesaplandı. SEM değeri dominant ekstremite için 1,15; nondominant ekstremite için 1,22; MDC değeri ise dominant ekstremite için 3,18; nondominant ekstremite için ise 3,38 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the reliability of the Upper Extremity Rotation Test in overhead athletes and the relationship between the Upper Extremity Y Balance Test and the Closed Kinetic Chain Upper Extremity Stability Test, which are frequently used tests to evaluate the upper extremity performance of the Upper Extremity Rotation Test. A total of 48 athletes (Age: 19.97 ± 2.62 years, body mass index: 22.26 ± 2.64 kg/ m²), including 24 women and 24 men, were included in the study. The branches of the athletes included in the study were volleyball (n=16), basketball (n=16) and handball (n=16). In order to evaluate the test-retest reliability, the Upper Extremity Rotation Test was performed twice with a one-week interval, while the Closed Kinetic Chain Upper Extremity Stability Test and Upper Extremity Y Balance Test were performed once. Upper Extremity Rotation Test showed high reliability for both dominant (ICC: 0.80) and non-dominant extremities (ICC: 0.81) in overhead athletes. Standard measurement error and minimum detectable change values were calculated to evaluate the absolute reliability of the Upper Extremity Rotation Test. SEM (standard measurement error) value was 1,15 for dominant extremity, 1,22 for the nondominant exremity; MDC (minimum detectable change) value of 3,18 for dominant extremity, 3,38 for the nondominant extremity.