Bireylerin COVID-19 Pandemisi İle İlişkili Kaygı Düzeylerini Etkileyen Faktörlerinin İncelenmesi
Assessment Of The Factors Affectıng Indıvıduals' Anxıety Levels Assocıated Wıth COVID-19 Pandemıc
- Tez No: 782572
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBEYAZ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tanımlayıcı nitelikte olan bu araştırma, bireylerin COVID-19 pandemisi ile ilişkili kaygı düzeylerini etkileyen faktörleri incelenmek amacı ile planlandı. Bu çalışma, Kocaeli ilinde yaşayan 18 yaş üstü bireylerin katılımı ile 15 Aralık 2020 ve 15 Nisan 2021 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Örneklem, kartopu örnekleme yöntemi kullanılarak seçildi. Pandemi nedeniyle veri toplama aracı, Google Formlar web arayüzü kullanılarak internet, sosyal medya ve iletişim ağları aracılığıyla gönderilerek katılımcılara çevrim içi ulaşılarak toplandı. Verileri toplamada, araştırmacılar tarafından çalışma için literatür doğrultusunda oluşturulan 20 soruluk tanılama formu ile COVID-19 Korkusu Ölçeği kullanıldı. Elde edilen veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edildi. Çalışma grubunu büyük bir kısmını (%42,3) 18-24 yaş arası, kadın (%71,3), Kocaeli ilinde (%73,3) yaşayan, bekar (%54,3), sağlık çalışanı (%32,8) ya da öğrenci (%31,6) olan ve çalışan (%60,5) bireyler oluşturdu. Çalışmaya katılan bireylerin %64,4'ünün, ölçeğin kesim noktası olan 16,5 ve üzerinde puan aldığı ve korku puanlarının yüksek olduğu görüldü. Evli bireylerin %64,2'sinin, bekar bireylerin ise %64,6'sının; sağlık çalışanlarının %67,9'unun, öğrencilerin %62,8'inin diğer meslek gruplarının ise %62,5'inin; okur yazar veya ilkokul mezunu olanların %76,9'unun, ortaokul mezunlarının %66,7'sinin, lise mezunlarının %64,8'inin, önlisans/lisans mezunlarının %65,4'ünün, lisansüstü mezunlarının ise %55,6 sının; kadınların %70,7'sinin, erkeklerin %48,6'sının koronavirüs korku puanı toplamının yüksek olduğu (≥16.5) görüldü. Yaşın (p=0,035), kadın cinsiyetin (p=0,000), yaşanılan bölgenin (p=0,007), pandemi sonrası sağlıklı beslenme davranışı değişikliğinin (p=0,024), hane halkında kronik hastalık varlığının (p=0,029), enfeksiyondan korunmaya yönelik önlemlerin (p=0,000) koronavirüs korku düzeyleri ile ilişkili olduğu saptandı. Çalışmamızın bu ve benzer çalışmalar ile gelecekteki benzer durumlarda toplumun kaygı düzeyini etkileyen durumlar açısından sağlık politikası geliştirilmesinde yardımcı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the coronavirus epidemic and the factors affecting the anxiety levels due to this epidemic. This study, consisting of individuals over the age of 18 living in Kocaeli province, was carried out between 15 December 2020 and 15 April 2021. Snowball sampling method was used in this study, which was planned as a descriptive study. Due to the pandemic conditions, data were collected by reaching people via the internet, social media and communication networks with the help of Google Forms using a questionnaire prepared on the internet. In the study, a 20-question diagnostic form created by the researchers and the COVID-19 Fear Scale were used. The obtained data were analyzed with the SPSS program. It was seen that 64.4% of the individuals participating in the study scored 16.5 and above, which is the cut-off point of the scale, and their fear scores were high. 64.2% of married individuals and 64.6% of single individuals; 67.9% of health workers, 62.8% of students and 62.5% of other occupational groups; 76.9% of those who are literate or primary school graduates, 66.7% of secondary school graduates, 64.8% of high school graduates, 65.4% of associate/undergraduate graduates and 55.6% of postgraduate graduates. ; It was found that 70.7% of women and 48.6% of men had a high total coronavirus fear score (≥16.5). Age (p=0.035), female gender (p=0.000), region of residence (p=0.007), changes in healthy eating behavior after the pandemic (p=0.024), presence of chronic diseases in the household (p=0.029), measures to prevent infection. (p=0.000) was found to be associated with coronavirus fear levels. It is thought that our study can help in the development of health policy in terms of situations that affect the anxiety level of the society in these and similar studies and similar situations in the future.