COVID-19 pandemi sürecinde multipl skleroz hastalarının fiziksel aktivite, yorgunluk, sağlık kaygısı ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Assessment of physical activity, fatigue, health anxiety and quality of life of patients with multiple sclerosis during the COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 729765
  2. Yazar: ESRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLAY YÜREKDELER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Multipl skleroz (MS) sıklıkla genç erişkin popülasyonu etkileyen merkezi sinir sisteminin (MSS) kronik, otoimmün, demiyelinizan hastalığıdır. MS birbirinden farklı oldukça ciddi semptomlara neden olabilmektedir. Bu araştırmanın amacı COVID-19 pandemisi döneminde MS'li bireylerde yorgunluğun, yaşam kalitesinin, sağlık kaygısının ve fiziksel aktivite düzeyinin değerlendirilmesidir. Araştırmaya yaş ortalamaları 39,74±10,01 yıl olan MS tanılı 202 kadın ve 63 erkek gönüllü birey dahil edildi. Veriler, hastalardan telefonla görüşme yöntemiyle ve internet ortamında hazırlanmış olan anket ve ölçeklerin doldurulması yoluyla toplandı. MS'li bireylerin sosyodemografik bilgileri, klinik verileri ve COVID-19 pandemisinden etkilenme durumları MS Hastası Değerlendirme Formu'na kaydedildikten sonra yorgunluğu değerlendirmek için Yorgunluk Etki Ölçeği (YEÖ) ve Yorgunluk Şiddet Ölçeği (YŞÖ), sağlık kaygısını değerlendirmek için Sağlık Anksiyetesi Ölçeği (SAÖ), yaşam kalitesini değerlendirmek için Multipl Skleroz Yaşam Kalitesi Anketi-54 (MSYKA-54) ve fiziksel aktivite seviyesini değerlendirmek için de Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Formu (UAFAA-KF) kullanıldı. Bu araştırmada COVID-19 pandemisi döneminde MS'li bireylerin yorgunluk (YŞÖ=4,79±1,45 ve YEÖ=56,34±42,16) ve sağlık kaygısı düzeylerinin (SAÖ=38,81±10,43) yüksek; fiziksel aktivite (UAFAA-KF=1452,69±2410,82) ve yaşam kalitesi düzeylerinin düşük (MSYKA-54'ün bileşik fiziksel sağlık skoru=58,05±22,97 ve bileşik mental sağlık skoru=54,90±21,91) olduğu saptandı. Sağlık kaygısı düzeyi yüksek olan bireylerde yorgunluk düzeyinin daha yüksek (p=0,000), yaşam kalitesi düzeyinin daha düşük (p=0,000) olduğu bulundu. Bununla birlikte sağlık kaygı düzeyinin yüksekliğinin fiziksel aktivite düzeyi ile ilişkili olmadığı (p=0,115) belirlendi.
Özet (Çeviri)
Multiple sclerosis (MS) is a chronic, autoimmune, demyelinating disease of the central nervous system (CNS) that often affects the young adult population. MS can cause very serious symptoms that differ from each other. The aim of this study is to evaluate fatigue, quality of life, health anxiety and physical activity level in people with MS during the COVID-19 pandemic. 202 female and 63 male volunteer with MS diagnosis with a mean age of 39.74±10.01 were included in the study. Data were collected from patients by telephone interview method and filling in questionnaires and scales prepared on the internet. After recording the sociodemographic information, clinical data, and exposure to the COVID-19 pandemic of individuals with MS in the MS Patient Evaluation Form; fatigue was evaluated with the Fatigue Impact Scale (FIS) and Fatigue Severity Scale (FSS), health anxiety was evaluated with the Health Anxiety Scale (HAS), quality of life was evaluated with the Multiple Sclerosis Quality of Life Questionnaire-54 (MSQOL-54), physical activity was evaluated with the International Physical Activity Questionnaire-Short Form (IPAQ-SF). In this study, during the COVID-19 pandemic period, people with MS had high levels of fatigue (FSS=4.79±1.45 and FIS=56.34±42.16) and health anxiety (HAS=38.81±10.43); low level of physical activity (IPAQ-SF=1452.69±2410.82) and quality of life (MSQOL-54 composite physical health score=58.05±22.97 and composite mental health score=54.90±21.91). It was found that the fatigue level was higher (p=0.000) and the quality of life level was lower (p=0.000) in the individuals with high health anxiety level. However, it was determined that the high level of health anxiety was not associated with the level of physical activity (p=0.115).