Pandemi hastanesinde çalışan hemşirelerin spiritual bakım verme özellikleri ve etik tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of spiritual care-giving characteristics and ethical attitudes of nurses working in pandemic hospital
- Tez No: 782574
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE KARAGÖZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırma, Covid-19 pandemisinde çalışan hemşirelerin spiritüel bakım verme sıklığı ve hemşirelik bakımında etik tutumu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel tipte gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Sivas il merkezinde bir kamu hastanesinde çalışan ve online anket yöntemiyle ulaşılabilen 325 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri, Ekim 2021- Haziran 2022 tarihleri arasında, araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda geliştirilen“Tanıtıcı Bilgi Formu”ile“Hemşire Spiritüel (Manevi) Bakım Terapötikleri Ölçeği (HSBTÖ)”ve“Hemşirelik Bakımında Etik Tutum Ölçeği (HBETÖ)”ni içeren online anket formu kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde güvenirlik analizi, tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız gruplarda t testi, ANOVA Varyans analizi, Pearson Korelasyon analizi ve Lineer Regresyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in purpose and cross-sectional type to evaluate the relationship between the spiritual care giving weight of the businesses working in the Covid-19 pandemic and the ethical group in nursing cleaning. The research was carried out with 325 procedures working in a public hospital in Sivas city center and accessible by online survey method. The data of the study were collected between October 2021 and June 2022 reports by the researcher, including the“Introductory Information Form”,“Nurse Spiritual Care Therapeutics Scale (HSBTO)”and“Ethical Attitudes in Nursing Care Scale (HBETÖ)”by the researcher. was obtained using Reliability analysis, genetic statistics, independent groups t test, ANOVA analysis of variance, Pearson Correlation analysis and Linear Regression Analysis were used to evaluate the data.