COVID-19'lu bireylere bakım veren hemşirelerde merhamet yorgunluğu, koronavirüs tükenmişlik düzeyi ve bu iki değişken arasındaki ilişki
Compassion fatigue, coronavirus burnout level and the relationship between these two variables in nurses who care for COVID-19 individuals
  1. Tez No: 782575
  2. Yazar: AYŞE ULUÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE KARAGÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu araştırma, COVID-19 hastalarına bakım veren hemşirelerde merhamet yorgunluğu, koronavirüs tükenmişlik düzeyi ve bu iki değişken arasındaki ilişkiyi araştırmak amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel tipte gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Sivas il merkezinde bir kamu hastanesinde çalışan ve online anket yöntemiyle ulaşılabilen 342 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda geliştirilen 'Tanıtıcı Bilgi Formu' ile 'Koronavirüs Tükenmişlik Ölçeği (KTÖ)' ve 'Merhamet Yorgunluğu-Kısa Ölçeği (MY-KÖ)' ni içeren online anket formu kullanılarak elde edilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde güvenirlik analizi, tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız gruplarda t testi, ANOVA Varyans analizi, Pearson Korelasyon analizi ve Lineer Regresyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive and cross-sectional study was conducted to investigate compassion fatigue, coronavirus burnout level and the relationship between these two variables in nurses caring for COVID-19 patients. The study was conducted with 342 nurses working in a public hospital who could be reached by online survey method. The data of the study were obtained by using an online survey form including the 'Introductory Information Form' developed by the researcher in line with the literature and the 'Coronavirus Burnout Scale (CBS)' and the 'Compassion Fatigue-Short Scale (CF-SS)'. Reliability analysis, descriptive statistics, independent groups t-test, ANOVA Analysis of Variance, Pearson Correlation Analysis and Linear Regression Analysis were used to evaluate the data.