Beden eğitimi öğretmenlerinin pandemi sürecinde çevrimiçi deneyimlerinin incelenmesi (Erzurum ili örneği)
Examination of physical education teachers' online experience in the pandemic process (Erzurum sample)
  1. Tez No: 782576
  2. Yazar: CİHAN KIVANÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, beden eğitimi ve spor dersi öğretmenlerinin acil çevrimiçi uzaktan öğretim faaliyetlerine ilişkin edindikleri deneyimlerini incelemektir. Yöntem: Bu çalışma nitel araştırma yöntemlerinden bireylerin yaşanmış deneyimlerin doğasını anlamak ve anlatmak için belli bir olgunun deneyimlenmesi sonucu ortaya çıkan sonuçları derinlemesine anlamak için kullanılan olgu bilim deseni ile desenlenmiştir. Çalışma olgu bilimin çalışmaları için tavsiye edilen ölçüt örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılarak çalışmadan önce en az yarım dönem beden eğitimi dersini çevrimiçi uzaktan eğitim platformu üzerinden yürütmüş olma ölçütüne uyan 14 beden eğitimi öğretmeni örneklemi ile yürütülmüştür. Çalışmada veriler, beden eğitimi ve spor dersi öğretmenlerinin deneyimlerini ortaya çıkarmak için araştırmacı tarafından hazırlanan 3 bölüm ve 10 sorundan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilmiştir. Bulgular: Yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen bulgular tema-kategori-kod listesi halinde sunulmuştur. Toplam 3 tema bu temalara ait 5 kategori ve bu kategorilere ait toplam 24 koddan oluşan bulgular desteklenmek amacıyla tablo halinde sunulmuştur. Ayrıca bulguların güvenirliliğini artırmak için öğretmenlerin görüşlerine yer verilmiştir. Öğretmenlerin görüşleri belirtilirken, öğretmen kelimesinin ilk harfi ve görüşme formunun tarafımıza ulaşım sırasına göre birer kod verilmiştir. Araştırmada en dikkat çeken bulgu olarak çevrimiçi öğrenme platformlarının uygulamalı dersler için uygun olmadığını ve kısmen faydalı olduğunu belirtmeleri olmuştur. Sonuç: Araştırma sonucunda, beden eğitimi ve spor dersinin uygulamalı kısımlarının çevrimiçi uzaktan eğitim platformları üzerinden yürütülmesinin uygun olmadığı ancak teorik derslerin anlatımında verimli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çevrimiçi uzaktan eğitimde ders verimliliğinin artırılmasında kullanılacak olan materyallerin oldukça önemli olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçları doğrultusunda araştırmacılara, öğretmenlere yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose: This research aims to examine the experiences of physical education and sports lesson teachers regarding emergency online distance education activities. Method: This study uses a qualitative research method, phenomenology which is used to understand and explain the nature of individuals' experiences and to understand the results of experiencing a certain phenomenon in depth. The study uses the criterion sampling method recommended for phenomenology studies. The study was conducted with 14 physical education teachers meeting the criteria of having conducted the physical education lesson through an online distance education platform at least half a semester before the study. The data in the study were obtained with a semi-structured interview form consisting of 3 sections and 10 questions prepared by the researcher to reveal the online experiences of physical education and sports teachers. Findings: The findings obtained from the semi-structured interviews are presented as a list of themes-category-codes. Findings consisting of a total of 3 themes, 5 categories of these themes and a total of 24 codes belonging to these categories are presented in a table to be supported. In addition, teachers' opinions were included in order to increase the reliability of the findings. While stating the opinions of the teachers, a code with the letter“ö”(stands for teacher in Turkish) and a number representing the order in which the interview form was delivered. The most striking finding in the study is that the teachers stated that online learning platforms are not suitable for applied courses and are partially beneficial. Result: As a result of the research, it has been concluded that it is not appropriate to conduct the practical parts of the physical education and sports course through online distance education platforms, but it is efficient in the narration of the theoretical courses. In line with the results of the research, suggestions for researchers and teachers are presented.