Örnek olaya dayalı öğrenme yönteminin öğretmen adaylarının genetik dersi öğrenme süreçlerine, akademik başarılarına ve ders deneyimi algılarına etkisi
The effect of case-based learning method on pre-service teachers' genetic course learning processes, academic achievement and perception of course experience
- Tez No: 782602
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI SADE MEMİŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çağımızda hızla gelişmekte olan bilim ve teknoloji hayatımızı her anlamda etkilemektedir. Çağımızın dünyasında ülkeler, bilim ve teknolojide yaşanan gelişmeleri her an takip etmek ve bu üretilen teknolojilerin yaratıcısı amaçlamaktadır. Bu amaçlara ulaşabilmek ve yeni yüzyılın ihtiyaçlarına ayak uydurabilmek için bireysel farklıları göz ederek gelecek nesil çocuklarına Fen okuryazarı olan bireyler olarak yetiştirilmesi zorunlu hale gelmiştir. Bu sebeple okuryazarlığı arttırmak, bireysel farkındalık yaratıp çoklu düşünmeyi sağlamak için derslerde yıllardan beridir süregelen geleneksel öğretimin dışına çıkılarak bu özelliklerin kazandırılması gerekmektedir. Örnek olaya dayalı öğretim yöntemi bunu kazandıran öğretim yöntemlerinden birisidir. Bu çalışmada üniversite lisans düzeyinde, genetik derslerinin vize dönemine kadar kapsayan konularının örnek olaya dayalı öğrenme yöntemi kullanılarak işlenecek olması ve buna bağlı olarak öğrencilerin genetik dersine yönelik ders deneyimi algıları ve akademik başarılarının karşılaştırılması ve öğrenme yaklaşımlarındaki değişimlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Örnek olaya dayalı öğretim yönteminin kullanılmasının yarar sağlayıp sağlamadığı uygulama öncesi ve sonrası olarak iki ayrı aşamada incelenmiştir. Araştırmada statik grup karşılaştırılmalı ön test – son test deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Dokuz Eylül Üniversitesi fen bilgisi öğretmen adayları oluşturmaktadır. Sonuçlara göre örnek olay yönteminin uygulandığı grubun aldığı vize puanlarının ortalamalarının örnek olay yönteminin uygulanmadığı gruptan daha yüksek olduğu görülmüş fakat istatistiksel olarak anlamlı bir fark yaratmamıştır. Örnek olaya dayalı öğrenme yönteminin öğrencilerin genetik konularını öğrenmede anlamlı bir katkısı olduğu görülmüştür. Ayrıca uygulanan çalışma süreci ölçeğinin derinsel öğrenme ve yüzeysel öğrenme alt boyutlarında ortaya çıkan sonuçlarına göre, araştırmada kullanılan farklı öğretim yöntemlerinin de öğrenmeye farklı açılardan katkısı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In our age, rapidly developing science and technology affect our lives in every sense. In the world of our age, countries aim to follow the developments in science and technology at any moment and the creator of these produced technologies. In order to achieve these goals and to keep up with the needs of the new century, it has become imperative to raise the next generation's children as individuals who are science literate, taking into account individual differences. For this reason, in order to increase literacy, create individual awareness and enable multiple thinking, these features should be gained by going beyond the traditional teaching that has been going on for years. The case-based teaching method is one of the teaching methods that gains this. In the study to be conducted, it is aimed that at the undergraduate level, genetics courses will be taught with the case-based learning method, and accordingly, the comparison of the perceptions of the course experience and academic achievements of the students towards the genetics course and the examination of the changes in learning approaches. Whether the use of the case-based teaching method has been examined in three separate sections as before the application, during the application and after the application. Static group pretest-posttest experimental design was used in the study. According to the results, the midterm scores of the experimental group were higher than the control group, but was not statistically significant. Most importantly, case-based learning method was shown to have a significant contribution to the study processes of the students compared to other teaching methods. In addition, both teaching methods were beneficial regarding sub-dimensions of learning; but in different sub-learning dimensions.