Çin Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı resmi sitesine göre Kuşak Yol Girişimi sürecinde Türkiye-Çin diplomatik görüşmeleri (2013-2022)
According to the official website of the Ministry of Foreign Affairs of the People's Republic of China, China-Türkiye diplomatic talks (2013-2022) in the process of the Belt and Road Initiative
- Tez No: 782629
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA ORSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 321
Özet
Kadim bir geçmişe sahip, temeli Orta Asya'da atılmış olan Türk ve Çin halklarının ilişkileri, günümüzde aralarında yaklaşık 9500 kilometre mesafe olsa da halen devam etmektedir. Çin Halk Cumhuriyeti tarafından, tarihi İpek Yolu'nu yeniden canlandırma arzusu ile 7 Eylül 2013 tarihinde İpek Yolu Ekonomik Kuşağı ve 3 Ekim 2013 tarihinde 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu gündeme getirilmişti. Bahsi geçen kara ve deniz yolları günümüzde Kuşak Yol Girişimi olarak anılmaktadır. Türkiye'nin söz konusu tarihlere yakın dönemde önerdiği Orta Koridor Projesi de İpek Yolu'nun yeniden canlandırılmasında rol oynamaktadır. Çin'in Kuşak Yol'u ve Türkiye'nin Orta Koridor'u, 14 Kasım 2015 tarihinde“Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Çin Halk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında İpek Yolu Ekonomik Kuşağı ve 21. Yüzyıl Deniz İpek Yolu ile Orta Koridor Girişiminin Uyumlaştırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası”ile birbirine entegre edilmiştir. Bahse konu mutabakat sayesinde, her iki devlet karşılıklı siyasi, ekonomik, ticari ve kültürel kazanımlar elde etmiştir. Çalışmamızda, Türkiye Cumhuriyeti ile Çin Halk Cumhuriyeti siyasi ilişkiler çerçevesinde diplomatik görüşmeler, Kuşak Yol Girişiminin 2013 yılındaki ilanından başlayarak 2022 yılı sonuna kadar mercek altına alınmaya gayret edilmiştir. Bu süreçte, Çin Dışişleri Bakanlığının resmî sitesindeki haberlerden yola çıkarak, Çin Halk Cumhuriyeti'nin Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile ilgili yaklaşımlarının nasıl olduğu ve ilişkilerin sürdürülmesi bakımından attığı adımlar belirlenmeye çalışılmıştır. İkili görüşmelerde yaşananların kamuoyuna aktarılması hususunda, Çin tarafının tarihten gelen geleneğini devam ettirerek detaylı açıklamalarla bilgi aktardığını, Türk tarafının ise daha az bilgiye yer verdiğini görmekteyiz. Tezimizde ortaya koymaya çalıştığımız bu bilgilerin, ileride Türkiye-Çin ilişkileriyle ilgili yapılacak araştırmalara kaynak teşkil etmesini temenni etmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The relations between the Turkish and Chinese peoples, which have an ancient history and whose foundation was laid in Central Asia, still continue today, even though there is a distance of about 9500 kilometers between them. The Silk Road Economic Belt on September 7, 2013 and the 21st Century Maritime Silk Road on October 3, 2013 were brought to the agenda by the People's Republic of China, with the desire to revive the historical Silk Road. The aforementioned land and sea routes are now referred to as the Belt and Road Initiative. The Middle Corridor Project, which Türkiye has recently proposed, plays a role in the revitalization of the Silk Road. China's Belt Road and Türkiye's Middle Corridor were integrated with the“Memorandum of Understanding between the Government of the Republic of Türkiye and the Government of the People's Republic of China on the Harmonization of the Silk Road Economic Belt and the 21st Century Maritime Silk Road and Middle Corridor Initiative”on 14 November 2015. Thanks to the said agreement, both states have achieved mutual political, economic, commercial and cultural gains. In our study, it has been tried to focus on diplomatic negotiations within the framework of political relations between the Republic of Türkiye and the People's Republic of China, starting from the announcement of the Belt and Road Initiative in 2013 until the end of 2022. In this process, based on the news on the official website of the Ministry of Foreign Affairs of China, it was tried to determine how the People's Republic of China approached the Republic of Türkiye and the steps it took in terms of maintaining relations. We see that the Chinese side continues its historical tradition and conveys information with detailed explanations, while the Turkish side gives less information regarding the transfer of what happened in the bilateral meetings to the public. In this context, we hope that the information we try to reveal in our thesis will be a source for future studies on Türkiye-China relations.