Türk halk müziği sistematiği ve eğitim müziği besteciliğnde kullanılabilirliği
  1. Tez No: 78264
  2. Yazar: MEHMET ALİ ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDİP GÜNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 372
Özet
“Türk Halk Müziği Sistematiği ve Eğitim Müziği Besteciliğinde Kullanılabilirliği”konulu araştırmada, Tarihsel, Betimsel ve Deneysel Yöntemler ile seçilen teknikleri kuramsal ve uygulamalı olarak kullanılmış ve elde edilen bulgular sonucunda; Â. THM Sistematiği ile ilgili, 1.THM'nin Ses Sistemi, yeni bir yaklaşımla belirlenmiş, 2.THM'nin Ölçüleri ve ölçülendirme konusunda önerilen yeni bir yaklaşımla bu konuya çözüm getirilmiş, 3.THM'nin Biçimsel yapısı ve biçimi oluşturan unsurları belirlenerek, biçim çözümlemesi sağlanmış, 4.THM'nin Çeşitleri ve Türleri konusunda, özgün bir yaklaşım ile sınıflandırılması yapılmış ve, THM'nin Sistematik yapısı oluşturulmaya çalışılmıştır. B. Eğitim Müziği Besteciliği ile ilgili, 1.Eğitim Müziği'nin ve Eğitim Müziği Besteciliği'nin kapsadığı alan belirlenmiş, 2.Eğitim Müziği'nin ve Eğitim Müziği Besteciliği'nin kapsamı içinde düşünülen Eğitim Müziği Ürünlerinin sınıflandırılması yapılmış, 3.THM Sistematiği'nin EMB alanında kullanılabilirliğini örneklemek açısından;a)Türk Müzik Eğitimi Dağarından seçilen örnekler ve b)Arastama için oluşturulan“özgün”örnekler ile THM Sistematiğinden EMB alanında yararlanma yollan belirlenmiştir. 4. Özgün ürünler olarak düşündüğümüz“Türk Halk Çalgıları”ile ilgili verilen örnekler, bu çalgıları da eğitim amaçlı olarak kullanılabileceğini göstermiştir. Sonuç olarak; Türk Halk Müziği Sistematiği oluşturulmaya çalışılarak Eğitim Müziği Besteciliği alanında kullanımı konularında örnekler verilmiştir. Ancak, araştırmamızın başlığında anılan her iki konudaki bulgularımız ve önerilerimiz bilim adamlarının tartışmalarına açıktır.
Özet (Çeviri)
in the research regarding tte construction of the Turkish Folk Music and its capability in the Educatioanal music composıng, the technics chosen by histoncal, descriptive and experimental methods have beenused either theoratically ör practically and according to the findings available, A.The followings have formed the construction Turkish Folk Music: 1-The music mode of the Turkish.Folk.Music has been identifiedby a new approalch. 2-A new solution has been brought to the subject of the measures and measuring of the Turkish.Folk.Music under a proposed new appoach. 3- By specifying the constraction shape and the agents forming the construction alf the Turkish.Folk.Music, its construction analysıs is made. 4-A new classifîcation has been made on the variation and the subject of folk songs of the Turkish.Folk.Music wiht a specific approach. B.On the composing of the educational music: 1-The limits of the educational music as well as the composing of the educational music are identifîed. 2-The classifcation of the educational music products within the limits of the educational music and the educational music composing have been made. 3-To give examples for the being able of using the construction of the Turkish Folk Music within the ümits of the educational music composing:a)Wiht examples sellected from the Turkish educational music repertory and. b)With special examples made in order to make a research.the methods how to make use of the Turkish Folk Music construction within the limits of the educational music composing are identified» 4-The examples given in connection wiht the Turkish Folk Music instruments known as special products, show that the mentioned music instruments can be also used for educational purpose, Result: :By forming the construction of the Turkish Folk Music it has been experienced in the area of educational musiccomposing.