Application of benchmarking in industry concerts and methoology
Endüstride kıyaslama uygulamaları kavramlar ve metodlar
  1. Tez No: 78263
  2. Yazar: SEMİH ÖLÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ZİYA CEBECİ, PROF. DR. ERKAN TÜRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET Günümüzün zorlu rekabet ortamında, dünya devleri arasında yer almak artık sadece teknolojiyi transfer ederek, kaynaklan etkin olarak kullanarak veya geniş dağıtım ağlan kurarak elde edilmemektedir. Küresel bir firma yaratmak, duvarları olmayan bir dünyada ülkesiz bir firmanın faaliyet göstermesi ile eş anlamlıdır. Bu noktada, kıyaslama gün ışığına çıkmaktadır. Çünkü kıyaslama olgusu firmaların kendilerini geliştirebilmeleri için ürünlerini, servislerini ve iş süreçlerini sektörün en iyisi ile karşılaştırabilme imkanı sağlayan sistematik ve devamlı bir iş sürecidir. Birinci bölümde, kıyaslamanın genel bir tanıtımı yapılmaktadır. Çeşitli uzmanlardan kıyaslamanın tanımlamaları, kıyaslamaya genel bakış, diğer uygulamalardan farkları ve kıyaslama yapan firmalar ile ilgili bilgiler bu bölümde belirtilmiştir. İkinci bölümde, kıyaslamanın çeşitleri tanımlandıktan sonra, neden kıyaslama yapılması gerektiği üzerinde durulmuştur. Bir kıyaslama modelinin nasıl oluşturulacağı ve bu modelleme ile ilgili önemli hususlar anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde, kıyaslamanın iş süreçleri üzerindeki etkisini firma bazında inceleyerek, kalite ödülleri hakkında bilgiler sunmaktadır. Dördüncü bölümde, örneklerle bir kıyaslama modelinin nasıl hazırlanacağını anlatır. Bu bölüm takip eden konularında temelini oluşturmaktadır. Beşinci bölümde, kıyaslama bilgileri kullanıcılarını, olası kullanıcı adaylarını, kullanıcıların ihtiyaçlarını, bir kıyaslama analizi için gerekli bilgileri ve kritik basan faktörlerini tartışıyor. Altıncı bölümde, kıyaslama ekibinin nasıl kurulduğunu, çeşitlerini, nasıl organize olduklarını, takım üyelerinin görevlerini ve etkin bir üyede olması gereken beceri ve davranış hususlarını anlatır. Yedinci bölümde, bilgi alış verişi üzerine kurulmuş olup, işçilerden, uzmanlardan, araştırmacılardan, danışmanlardan, firmalardan, hükümetten, araştırma gruplarından, üniversitelerden ve ticari kurumlardan bu alış veriş'in nasıl yapılabileceğini anlatıyor. Sekizinci bölümde, bilgi toplama teknikleri, zaman ve kaynak dar boğazında bilgiye erişme yollan ve kıyaslama ekiplerinin yaşayabileceği deneyim ve tercihler anlatılmaktadır. Dokuzuncu bölümde, bir kıyaslama raporunun nasıl hazırlanması gerektiğini, verilerin firmaya yararlı hale getirilmesi için hazırlanması gereken süreçlerin nasıl tanımlanması gerektiğini açıklar. Onuncu bölümde, önümüzdeki yıllarda kıyaslamanın nereye doğru yol alabileceğini tartışmaktadır. Onbirinci bölümde, kıyaslama çalışmalarının bir proje halinde Profilo Elektronik Servis A.Ş.'ye uygulanışını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today's wild competition, the challenge of operating in a global environment does not just depend on transferring technologies, managing global supply sources and developing global distribution networks. Creating a global company means operating in a world without walls and the company itself without a country. In this point, the process of benchmarking comes into daylight. Because benchmarking is a continuous, systematic process for evaluating the products, services, and work processes of organizations that are recognized as representing best practices for the purpose of organizational improvement. In chapter one, a brief introduction is given. Definitions of benchmarking used by different experts, a benchmarking overview, differences from other applications, and experiences of companies that has established a reputation for“ best practices ”on benchmarking is provided. In chapter two, after introducing benchmarking types, questions of“ Why benchmarking should be applied ? ”. How to construct a proposed benchmarking model ?“, ”What to be benchmarked ?“ are answered. Chapter three is about ”Translating benchmarking into business results“. In the light of quality awards, the impact of benchmarking on organizations is briefly described. Chapter four tries to answer ”How can an individual establish a proposed model of benchmarking ?“ The step by step implication of the design phases of the circular benchmarking model is discussed. The chapter introduces different models established by well known benchmark companies. In chapter five, customers for the benchmarking information, potential customers for benchmarking information, customer requirements, necessary tools for benchmarking investigation and critical success factors are identified. Types of benchmarking teams for the initial stages of process implementation are discussed in Chapter 6, including resources to support start-up of benchmarking teams, roles of the team members, and skills and attributes of an effective benchmarker. Chapter seven focuses on information : information from people-employees (internal and external), experts, analysts, researchers, consultants, organizations, the government, research groups, universities, trade and professional associations. In chapter eight, information collection methodologies are identified with respect to time and resource constraints as well as benchmarking team experiences and preferences. Chapter nine is the core of the benchmarking process: it shows how to produce a benchmarking report, to communicate findings with others, and to implement product or process improvements. In chapter ten, answers to ”Where is the benchmarking going in the next decade ? " are sought. Finally, chapter eleven is the application of benchmarking project on a service organization namely Profilo Elektronik Servis A.Ş.