Kamu düzeninin unsuru olarak genel sağlığın korunması
The protection of public health as an element of public order
  1. Tez No: 782663
  2. Yazar: SEBAHATTİN NAÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÇAĞLAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 348
Özet
İnsanların bir arada ve güven içerisinde yaşaması bir düzen sayesinde mümkündür. Bu düzen, kamu düzenidir. Kamu düzenini korumak, idarenin görevlerinden biridir. İdare, bu amaçla kolluk faaliyetleri gerçekleştirmektedir. Kamu düzeni çeşitli unsurlardan meydana gelmektedir. Bu unsurlar birbirleriyle alâkalı ve birbirlerini tamamlayan unsurlardır. Toplumun bulaşıcı ve salgın hastalıklardan korunması ve sağlıklı bir çevrede yaşaması anlamına gelen genel sağlık, bu unsurlardan biridir. Salgınların görülme sıklığının artması, genel sağlık alanındaki tartışmaları yoğunlaştırmaktadır. Genel sağlığın korunması için idare, çeşitli alanlarda kolluk tedbirlerine başvurmaktadır. Bu alanlar; gıda güvenliği, ilaç ve tıbbî ürünlerin güvenliği, çevre sağlığı, bulaşıcı ve salgın hastalıklarla mücadeledir. Mevcut Anayasal ve kanunî düzenlemeler, tedbirlerin hukuka uygunluğu konusunda tartışmalara neden olmaktadır. Bu nedenle güncel ihtiyaçlara cevap veren yeni kanunî düzenlemeler yapılmalıdır. Çalışmada öncelikle kamu düzeni kavramı ve unsurlarıyla ilgili açıklamalar yapılmıştır. Çalışmanın ana konusu genel sağlık olduğundan bu unsur diğerlerine göre daha detaylı incelenmiştir. Genel sağlığın korunması, toplum sağlığının tüm yönleriyle korunmasını gerektirmektedir. Bu sebeple tedbirleri alan kolluk makamları, kolluk âmirleri, kolluk personeli ve alınan kolluk tedbirleri; gıda güvenliği, ilaç ve tıbbî ürünlerin güvenliği, çevre sağlığı, bulaşıcı ve salgın hastalıklarla mücadele başlıklarıyla ayrı ayrı incelenmiştir. Kolluk tedbirleri, kamu gücüne dayalı tedbirlerdir. Tedbirler alınırken ilgilinin rızası aranmamaktadır. Ayrıca bu tedbirlerle temel hak ve hürriyetlere müdahale edilmektedir. Anayasa'da genel sağlık ya da kamu düzeni, her hak için özel sınırlandırma sebebi olarak öngörülmemiştir. Bu durum, temel hak ve hürriyetlerin genel sağlık gerekçesiyle sınırlandırılmasını tartışmalı hâle getirmektedir. Bu tartışma da çalışmada yer almaktadır. Çalışmada son olarak kolluk tedbirlerinin yargısal denetimi ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
It is possible for people to live together and in safety with an order. This order is public order. Protecting public order is one of the duties of the administration. The administration carries out law enforcement activities for this purpose. Public order consists of various elements. These elements are related and complementary to each other. Public health, which means protecting the society from infectious and epidemic diseases and living in a healthy environment, is one of these elements. The increase in the incidence of epidemics increases the debate in the field of public health. The administration takes law enforcement measures in various fields for the protection of public health. These areas are; food safety, the safety of drugs and medical products, environmental health, the fight against infectious and epidemic diseases. The current constitutional and legal regulations cause debates on the legality of the measures. For this reason, new legal regulations that meet current needs should be made. In this work, firstly, explanations about the concept of public order and its elements were made. Since the main subject of the study is public health, this element was examined in more detail than the others. The protection of public health requires the protection of the health of the society in all its aspects. For this reason, law enforcement authorities, law enforcement chiefs, law enforcement personnel and law enforcement measures taken were examined separately under the titles of food safety, the safety of drugs and medical products, environmental health, and the fight against infectious and epidemic diseases. Law enforcement measures are based on public power. While taking the measures, the consent of the person concerned is not sought. In addition, these measures interfere with fundamental rights and liberties. In the Constitution, public health or public order is not regulated as a reason for spesific limitation for every right. Therefore, the limitation of fundamental rights and liberties on the grounds of public health should be discussed. This discussion is also included in the study. Finally, the judicial review of law enforcement measures is discussed in the study.