Müzisyenlerin, müzik eğitimcilerinin ve lisans müzik öğrencilerinin müzikal ifade kavramına ve öğretimine yönelik algıları
The perceptions of musicians, music educators and undergraduate students of music about the concept of musical expression and its teaching
- Tez No: 782675
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERKAN ECE, PROF. DR. ALTAY EREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 348
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki müzisyenlerin, müzik eğitimcilerinin ve lisans müzik öğrencilerinin müzikal ifade kavramına ve öğretimine dair algılarına vurgu yapmaktadır. Eğitimcilerin, öğrencilerinden müzikal ifade ile çalgı çalmalarını istemeleri, bu konudaki beklentileri ve öğrencilerin müzikal ifade ile çalmaya dair algılarının ne olduğu konusu, bu çalışmanın çıkış noktasını oluşturmuştur. Bu araştırmanın üç amacı bulunmaktadır. Birincisi müzisyenlerin, eğitimcilerin ve öğrencilerin müzikal ifade kavramına yönelik algılarının keşfedilmesi, ikincisi müzikal ifade öğretimine yönelik algılarının incelenmesi, üçüncüsü müzikal ifade kavramına ve kavramın öğretimine yönelik algıların arasındaki benzerlikler ve/veya farklılıkların tespit edilmesidir. Araştırmada nitel yöntem ile tanımlayıcı fenomenolojik (olgu bilimsel) desen kullanılmıştır. Katılımcıların belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt, maksimum çeşitlilik ve kartopu örnekleme yöntemleri kullanılarak, müzisyenlerden (n.19), eğitimcilerden (n.21) ve lisans öğrencilerinden (n.20) çevrimiçi ortamda yarı yapılandırılmış görüşme ile veriler toplanmıştır. Verilerin analizinde tümevarımsal kodlama yapılmış ve nitel içerik analizi tercih edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre, 'müzikal ifade' kavramı 'eserin dönemine uygun olarak, yorumcunun, bestecinin istediklerini ve notanın üzerinde yazanları, kendi algıladıkları ve hissettikleri ile birleştirip, duygularını katarak nüans gibi unsurlarla yorumlayabilmesi ve müziğin iletmek istediğini dinleyiciye aktarabilmesi' olarak tanımlanmıştır. Müzikal ifadenin tanımı ve bileşenleri, kavram özelliklerine, kişilere (besteci, yorumcu, dinleyici), esere (eser özellikleri, notasyon ve notasyonun yorumlanması) ve tınıya göre temalar ile gruplandırılmıştır. Müzikal ifadenin sergilenmesi ve öğretilmesi ise, bilişsel, davranışsal, duyusal ve duygusal temalar altında değerlendirilmiştir. Müzikal ifadeye ait bu temaların bilinmesinin, müzisyenlerin performanslarında, eğitimcilerin çalgı öğretiminde ve öğrencilerin ise müzikal ifadenin ne olduğuna dair algılamalarında faydalı olacağı, bu sayede çalgı eğitiminde bir bakış açısı kazandıracağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study emphasizes the perceptions of musicians, music educators, and undergraduate music students in Turkey about the concept of musical expression and its teaching. The starting point of this study is that the educators want their students to play instruments with musical expression, their expectations in this regard, and the perceptions of students about playing with musical expression. This research has three purposes. The first is to explore the perceptions of musicians, educators, and students towards the concept of musical expression, the second is to examine their perceptions of musical expression teaching, and the third is to identify the similarities and/or differences between the perceptions of the concept of musical expression and its teaching. In the research, qualitative method and descriptive phenomenological design were used. Data were collected from musicians (n.19), educators (n.21), and undergraduate students (n.20) through online semi-structured interviews by using criterion, maximum diversity, and snowball sampling methods, which are purposeful sampling methods to determine the participants. In the analysis of the data, inductive coding was done and qualitative content analysis was preferred. According to the results of the research, the concept of 'musical expression' was defined as 'by the period of the piece, the performer's ability to combine what the composer wants and what is written on the note with his perceptions and feelings, interpret with elements such as nuance and convey what the music wants to convey to the listener. The definition and components of musical expression are grouped by themes according to conceptual features, persons (composer, performer, listener), work (piece characteristics, notation, and interpretation of notation), and timbre. The display and teaching of musical expression were evaluated under cognitive, behavioral, sensory and emotional themes. It is thought that knowing these themes of musical expression will be useful in the performances of musicians, educators in instrument teaching, and student's perceptions of what musical expression is, thus gaining a perspective in instrument education.