Game engine architecture development for realtime engineering simulations
Gerçek zamanlı mühendislik simulasyonları için oyun motoru mimarisi geliştirme
- Tez No: 782691
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALİT SEYFULLAH OĞUZTÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Gerçek zamanlı simülasyonlar, mühendislerin oluşturdukları modelleri inceleyebilmeleri için kullandıkları en önemli araçlardan biridir. Bunun için endüstride uzmanlar gerçek zamanlı simülasyonları çalıştırma yeteneğine sahip yazılımlar kullanmaktadır. Bu yazılımların varlığı mühendislere fazla detaya inmeden projelerini yapabilmelerini ve böylece kendi işlerine odaklanmalarını sağlar. Gerçek zamanlı simülasyon araçları arasında en öne çıkanlardan biri Oyun Motorlarıdır. Oyun Motorları, mühendislere fiziksel olayları son teknoloji grafiklerle simüle edebilmelerini ve hatta sahnedeki objelerin davranışlarını betik programlamayla tanımlamalarına olanak tanır. Ünlü veya ünsüz birçok Oyun motoru mevcuttur ve bunlardan bazıları açık kaynaklıdır. Fakat, bu motorlardan birçoğu devasa genel amaçlıdır ve mimarileri çok fazla karmaşık alt sistem içermektedir. Bu tezde, gerçek zamanlı mühendislik simülasyonları yapmayı hedefleyen hafif ve ölçeklendirilebilir bir mimari önerilmektedir. Bu mimari aşağıdan yukarı seviyelere doğru alt sistemlerin geliştirilip entegre edilmesiyle oluşturulmuştur. İlk önce, Pencere ve Girdi sistemleri, sonra Kullanıcı Arayüzü geliştirilmesiyle başlanmıştır. Sonrasında, Varlık Bileşen Sistemi ve Sahne Sistemi oluşturulmuştur. Daha sonra, Render Sistemi, Fizik ve Kaynak Yöneticisi yazılmıştır. En sonunda, mimarinin en üst seviyesine Betik Programlama Yöneticisi eklenmiştir. Mimari tamamlandıktan sonra, bütünlüğü bir vaka çalışması ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Real-time simulations are one of the most important tools for engineers from many fields to analyze their models. In the industry, professionals are extensively using software which are capable of running real-time simulations. The existence of these software helps engineers to quickly implement their projects without considering what is under the hood so they can focus on their actual work. One of the most promising tools for real-time simulations are Game Engines. They allow engineers to simulate physics with cutting-edge graphics and even implement the logic for the behavior of the objects in the scene via scripting. There are many famous or homemade game engines and even some of them are open source. However, most of them are huge general-purpose engines so their architectures have a lot of complicated subsystems. In this thesis, we propose a lightweight and scalable architecture for engines that aims to fulfill the needs for implementing real-time engineering simulations. We have built this architecture by implementing and integrating its subsystems from low level to high level. Firstly, we started by Windowing and Input systems, then the GUI. Secondly, have implemented the Entity Component System and the Scene System. Thirdly, we went into detail with the Rendering System, Resource, and Physics Manager. Lastly, we wrote a Scripting Manager on top of the architecture. After completing the architecture, we tested the integrity of the architecture with a case study.