Yaratıcı problem çözmeye dayalı öğretimin öğretmen adaylarının yaratıcı düşünme becerilerine ve sınıf yönetimi tutumlarına etkisi
The effect of creative problem-solving teaching on the creative thinking skills and classroom management attitudes of prospective teachers
- Tez No: 782692
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ARSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 321
Özet
Bu araştırmanın amacı, yaratıcı problem çözme temelli sınıf yönetimi eğitiminin öğretmen adaylarının sınıf yönetimi tutumlarında ve yaratıcı düşünme becerilerinde anlamlı bir farklılaşmaya sebep olup olmadığının belirlenmesidir. Çalışma ön test-son test deney ve kontrol gruplu yarı deneysel desen ile yapılmıştır. Araştırmada deney grubundaki öğrencilere, süreç modelleri (Osborn-Parnes, Gestalt, Isaksen ve Treffinger ve Gelb) ile sınıf yönetimi disiplin modelleri (Redl ve Wattenberg, Jones, Kounin, Ginott, Canter, Gordon, Curwin ve Mendler) ve istenmeyen davranışların kaynağı konularını içeren hedef ve davranışlara göre oluşturulmuş ders planları uygulanmıştır. Araştırma grubu, bir eğitim fakültesinin 2017-2018 eğitim öğretim yılı bahar döneminde, Türkçe Öğretmenliği Bölümünde öğrenim gören 61 üçüncü sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Torrance Yaratıcı Düşünme Testi”,“Öğretmen Adaylarının Sınıf Yönetimine Yönelik Tutumları ve İnançları Ölçeği”ve“Görüşme Formu”kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarında çalışmalar birbirlerine paralel, 10 hafta boyunca haftada 2 saat olarak yürütülmüştür. Çalışmanın 1. ve 10. haftalarında deney ve kontrol gruplarındaki öğrencilere ölçekler uygulanmıştır. Ders uygulaması 2-9. haftalar arasında toplamda 16 saat olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın 11. haftasında sadece deney grubunda yer alan öğrencilerle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonunda deney grubunun son test toplam yaratıcılık puanları, kontrol grubunun son test toplam yaratıcılık puanlarından anlamlı bir şekilde daha yüksek bulunmuştur (p=0,000). Araştırmada elde edilen nitel veriler,“geliştirici, etkileyici, farklı, ufuk açıcı”gibi kavramların vurgulandığını ortaya koymuştur. Bu doğrultuda, sınıf yönetimi dersinin içeriğine yaratıcı problem çözme uygulamalarının eklenmesinin ve öğretmen adaylarına okul uygulamaları süresince bu etkinlikleri uygulamaları için fırsatlar yaratılmasına önem verilmelidir.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine whether creative problem solving based classroom management education causes a significant difference in classroom management attitudes and creative thinking skills of teacher candidates. The research was done with a semi experimental design that has pretest posttest experimental and controlled groups. In the research, students in the experimental group have been implemented process models (Osborn- Parnes, Gestalt, Isaksen and Treffinger and Gelb), discipline models about classroom management (Redl and Wattenberg, Jones, Kounin, Ginott, Canter, Gordon, Curwin and Mendler) and lesson plans based on goals and behaviours that include the source of undesirable behaviours. The research group consists of 61 third- graders who studied in Turkish Language Teacher Department during the spring of the 2017-2018 academic year of a faculty of education. The“Torrance Creative Thinking Test”,“The Scale of Beliefs and Attitudes of the Prospective Teachers in Class Management”and“Meeting Form”have been used as data collecting tools. The studies were carried out correspondingly two hours a week for ten weeks in the experimental and controlled groups. In the first and tenth weeks of the research, the scales were applied to the students who are in the experimental and controlled groups. The course implementation was put into practice for sixteen hours totally between the second and ninth weeks. In the eleventh week of the research, interviews were made only with the students who are in the experimental group. At the end of the research, total creativity scores of the posttest of the experimental group were found significantly higher than the total creativity of the posttest of controlled groups. (p=0,000). The qualitative data obtained in the research revealed the emphasis of the concepts such as“improving, impressive, different, inspiring”. Accordingly, importance on adding creative problem solving practices to the content of the classroom management lessons and creating opportunities for teacher candidates to practise these activities during their school practices should be given.