Utilizing game engines for architecture: A visualization application using augmented reality
- Tez No: 653923
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELİNDA TORUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bilgisayar teknolojisi, hesaplamalara yardımcı olmak için kullanılan ilk cihaz olan ve MÖ 300 civarında Babilliler tarafından tanıtılan abaküse kadar izlenebilir. Delikli kartların icadından sonra mekanik sistemler ortaya çıkmaya başladı. Dijital sistemler geliştirildi ve mekanik sistemler ortadan kalkmaya başladı. 1960'lardan itibaren bilgisayarlar kişisel cihazlar haline geldi, mimari de bu dijitalleşmeden etkilenmeye başladı. İlk Bilgisayar Destekli Tasarım (BDT) programları kağıt ve kalemin yerini almaya başladı. Artırılmış Gerçeklik (AG) ve Sanal Gerçeklik (SG) teknolojileri artık mimari görselleştirmede kullanılabilir. Özellikle son on yılda, video oyunu unsurları ve motorları mimarlar tarafından giderek daha popüler hale geliyor. Günümüzde video oyunları, çok gerçekçi ortamları ve grafikleri ile karakterize edilmektedir. Oyun motoru teknolojisi ile gerçek zamanlı oluşturma mümkün hale geldi veya kullanıcının modeli özgürce keşfetmesine izin verebilir. Aynı zamanda oyun teknolojisi, gerçek dünyaya sanal unsurlar ekleme yeteneği sunar. Hem geleneksel yazılım yöntemleri hem de oyun motoru teknolojisi ile mimari için birçok araç geliştirilmiştir. Ancak oyun motorları mimari araçlar geliştirmek isteyenler tarafından daha fazla kullanılmaya başlandı. Oyun motorlarının manipüle edilmesi daha kolay olduğundan, yüksek uzmanlık gerektirmez ve AG ve SG teknolojilerinin daha kolay uygulanmasına izin verir. Bu tezde gelişen teknolojilerin zaman çizelgeleri oluşturulmuş ve ilişkilendirilmiştir. Daha sonra oyun motoru, AG ve SG teknolojilerinin mimari ile ilişkisi sorgulandı. Bu tez, AG ve oyun motoru teknolojilerinin mimari görselleştirme süreçleri üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi ve test etmeyi amaçlamaktadır. AG teknolojisi kullanılarak oyun motoru tabanlı bir prototip“ARchiViz”geliştirilmiştir. Kullanıcıların akıllı telefonlarıyla sanal mobilya modellerini gerçek dünyaya yerleştirmelerini sağlayan“ARchiViz”. Bu şekilde AG ve oyun motoru teknolojilerinin mimari görselleştirmedeki yerleri test edilebilir. ARchiViz profesyonel kullanıma odaklanmaz. Akıllı telefon sahibi, çeşitli mesleklerden ve farklı eğitim düzeylerinden herkes bu programı kullanabilir. Geliştirme sonrasında prototip, 20-55 yaş arası, lise ve üzeri eğitim düzeyine sahip 20 kişi tarafından test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Computer technology can be traced back to the abacus, which was the first device used to aid in calculations and was introduced by the Babylonians around 300 BC. After the invention of punch cards, mechanical systems began to emerge. Digital systems were developed and mechanical systems started to disappear. From 1960's, computers became personal devices, architecture also began to be affected by this digitization. The first Computer-Aided-Design (CAD) programs began to replace paper and pencil. Augmented Reality (AR) and Virtual Reality (VR) technologies can now be used in architectural visualization. Especially in the last decade, video game elements and engines are becoming more and more popular by architects. Nowadays video games are characterized by their very realistic environments and graphics. With the game engine technology real-time rendering became possible or it can let the user to discover the model freely. At the same time, game technology offers the ability to add virtual elements to the real world. Many tools have been developed for architecture both with traditional software methods and game-engine technology. However, game engines have started to be used more by those who want to develop architectural tools. Since game engines easier to manipulate, do not require high-expertise, and allow AR and VR technologies to be applied more easily. In this thesis, timelines of developing technologies have been created and associated. Later, the relationship of game engine, AR and VR technologies with architecture was questioned. This thesis aims to evaluate and test the effects of AR and game-engine technologies on the architectural visualization processes. A game-engine based prototype“ARchiViz”is developed using AR technology.“ARchiViz”which allows users to place virtual furniture models in the real world with their smartphones. In this way, the places of AR and game-engine technologies in architectural visualization could be tested. ARchiViz is not focused on professional use. Everyone from various professions and different educational level who owns a smart-phone can use this program. After the development, the prototype has been tested by 20 people who are between the ages of 20-55 and have high school and above education levels.