Spor örgütü çalışanlarının spiritüel liderlik davranışlarının örgütsel tükenmişlik üzerindeki etkisi
The effect of spiritual leadership behaviors of sport organization employees on organizational burnout
  1. Tez No: 782710
  2. Yazar: ZEYNEP TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLŞAD ÇOKNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma kamu spor örgütü çalışanlarının spiritüel liderlik davranışlarının örgütsel tükenmişlikleri üzerindeki etkisini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Çalışmanın örneklem grubu kolayda örneklem yöntemi ile seçilen, Gençlik ve Spor İl Müdürlükleri'nde görev alan spor eğitim uzmanı ve sportif eğitim uzmanlarından oluşmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Fry (2003) tarafından geliştirilen ve Gündüz (2014) tarafından Türkçe'ye uyarlanan ruhsal liderlik ölçeği, Pines ve Aranson (1988) tarafından geliştirilen ve Çapri (2013) tarafından Tükçe'ye uyarlanan tükenmişlik ölçeği kısa formu ve demografik bilgilerden oluşan anket kullanılmıştır. Spor örgütü çalışanlarına ait demografik bilgilerin değerlendirilmesi için frekans, yüzde ve aritmetik ortalama gibi tanımlayıcı istatistiklerden yararlanılmıştır. Gruplararası farklılıkları test etmek için iki değişkenli karşılaştırmalarda bağımsız t testi, ikiden fazla grup içeren karşılaştırmalarda tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Spiritüel liderlik ile örgütsel tükenmişlik arasındaki ilişki korelasyon analizi ile incelenmiştir. Spiritüel liderlik davranışının örgütsel tükenmişlik üzerindeki yordayıcılığını ortaya koymak için regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular spor örgütü çalışanlarının spiritüel liderlik davranışları ile örgütsel tükenmişlikleri arasında negatif yönde orta düzeyde ilişki olduğunu göstermiştir. Spiritüel liderlik davranışı ve örgütsel tükenmişlik yaş ve çalışma yılına göre farklılaşmaktadır. Son olarak yapılan regresyon analizi ile bu çalışmada spor örgütü çalışanlarının spiritüel liderlik davranışlarının örgütsel tükenmişliği yordadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in order to determine the effect of spiritual leadership behaviors of public sports organization employees on their organizational burnout. While making the sample selection, convenience sampling method was used. The sample group of this study consist of sports specialits and sports education specialist working Public Sports Organization (Provincial Directorates of Youth and Sports). In the study, the spiritual leadership scale developed by Fry (2003) and adapted to Turkish by Gündüz (2014), the burnout scale developed by Pines and Aranson (1988) and adapted to Turkish by Çapri (2013) and a questionnaire consisting of demographic information were used as a data collection tool. Descriptive statistics such as frequency, percentage, and arithmetic average were used to evaluate the demographic information of the employees of the the sports organization. Independent t-test decipher the difference between the two groups, and one-way variance (ANOVA) test was used to determine the variables containing more than two groups. The relationship between spiritual leadership and organizational burnout was investigated by correlation analysis. Regression analysis was used to reveal the level of influence of spiritual leadership behavior on organizational burnout. The findings obtained from the research have shown us that there is a moderate negative relationship between spiritual leadership behaviors and organizational burnout. When we looked at the demographic information, it was found that the age and working year variables differed according to spiritual leadership behavior and organizational burnout. As a result, in this study, it was found that spiritual leadership behaviors of sports organization employees predict organizational burnout through regression analysis.