Profesyonel kadın futbolcularda beden algısı ve yeme bozukluklarının incelenmesi
Investigation of body image and eating disorders in professional female football players
- Tez No: 782709
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA TEVFİKOĞLU PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma kadın futbolcular arasında yeme davranış bozukluğu ve/veya beden algısı durumunu saptamak üzere planlanarak yürütülmüştür. Gönüllü toplam 189; 1.ligden 67, 2.ligden 47, ve 3.ligden 75 kadın futbolcu çalışmaya dahil edilmiştir. Demografik özellikler, beslenme alışkanlıkları, besleme uygulamaları, besin takviyesi kullanım durumları, yeme tutum testi ve beden şekli ölçeğini içeren anket formu çevrim içi olarak katılımcılara uygulanmıştır. Kadın futbolcuların yeme davranışları“Yeme Tutum Testi”, bedenlerini algılama durumları“Beden Şekli Anketi”ile değerlendirilmiştir. Kadın futbolcularda yeme davranış boz1ukluğu görülme riski %69,30 olarak saptanmıştır (p>0,05). Beden memnuniyetsizliği geliştirme riski; ciddi risk %7,90 ve risk olmayan %71,40 olarak tespit edilmiştir (p>0,05). Kadın futbolcularda liglere göre yeme davranış boz1ukluğu görülme riski en yüksek 3.lig kadın futbolcularda (%74,70) sonra 2.lig kadın futbolcularda (%72,30) ve daha sonra da 1. ligdeki kadın futbolcularda (%61,20) olduğu bulunmuştur (p>0,05). Beden memnuniyetsizliği ciddi risk durumu, 1. lig %6,00, 2. lig %12,80 ve 3.lig %6,70 olduğu tespit edilmiştir (p>0,05). Ligler arasında YDB geliştirme riski ve beden algısı düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır (p>0,05). Kadın futbolcularda antrenman günlerinde tükettikleri enerji içeceği ve kütle arttırıcı tüketimi arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir (p0,05). Kadın futbolcularda yeme davranış bozukluğu ve beden algısında bozulma riski açısından erken tanı ve tedavi önemli olup ileride oluşabilecek risklerin azaltılması için önem arz etmektedir.Beslenme durum ve performansları takip edilerek beslenme programları düzenlemeleri ve etkilerin değerlendirilmesi için daha geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the disordered eating and body image status among female football players. A total of 189 volunteers; 67 women from the 1st league, 47 from the 2nd league, and 75 from the 3rd league were included in the study. A questionnaire including demographic characteristics, nutritional habits, nutritional practices, nutritional supplement usage, eating attitude test and body shape scale was applied to the participants online. The eating behaviors of female football players were evaluated with the“Eating Attitude Test, their body perception status”with the Body Shape Questionnaire. The risk of disordered eating in football players was found to be 69.30% (p>0.05). Risk of developing body dissatisfaction; severe risk was 7.90% (p>0.05). According to the leagues, the risk of disordered eating in football players ranked highest for the 3rd league (74.70%), then for he 2nd league (72.30%) and lastly for the 1st league players (61.20%) (p>0.05). Body dissatisfaction was determined as 6.00% in the 1st league, 12.80% in the 2nd league and 6.70% in the 3rd league (p>0.05). No significant difference was found between the risk of developing disordered eating and body image levels between leagues (p>0.05). A significant difference was found between the consumption of energy drink and gainer consumed by football players on training days (p0.05). Early diagnosis and treatment are important in terms of the risk of eating behavior disorders and deterioration of body image in female football players, and it is important to reduce the risks that may occur in the future.