Akademisyenlerin ikinci üniversite ile ilgili görüşleri: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi örneği
Academics' opinions about the second university: The case of Bolu Abant İzzet Baysal University
- Tez No: 782715
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ AKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Uzaktan eğitim, yüz yüze eğitim sisteminin alternatifi olarak Türkiye'de de yaygın olarak kullanılmaktadır. Uzaktan eğitim alt yapısına sahip olan açık öğretim sistemi, birçok insan için tercih sebebi olmaktadır. En az ortaöğretim mezunu olan herkes açık öğretim hizmeti sunan üniversitelerinin hedef kitlesi olmaktadır. Sınavsız ikinci üniversite uygulaması ise yükseköğretim öğrencileri ve mezunlarının yararlanabildiği bir uygulamadır. Türkiye'de bu sistemi ilk olarak Anadolu Üniversitesi uygulamaya başlamış daha sonra birçok üniversite de uygulamaya başlamıştır. Açık öğretim ve ikinci üniversite sisteminin daha fazla üniversite bünyesinde uygulanmaya başlamıştır. Bu çalışmanın amacı açıköğretim sisteminin esas hedef kitlesi olması beklenmeyen akademisyenlerin açıköğretim ve ikinci üniversite uygulamalarına ilişkin görüşlerini belirlemektir. Bu amaç hazırlanan anket formu Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesinde uygulanmış ve uygulama sonucunda geçerli 299 anket formu elde edilmiştir. Anket verileri istatistik programı araçlığıyla analiz edilmiştir. İstatistiki analizler sonucunda akademisyenlerin açık öğretim ve ikinci üniversite uygulamalarına ilişkin pozitif bakış açılarına sahip oldukları hatta akademisyenlerin yaklaşık %30'unun bu sistemden yararlanmayı düşündükleri görülmüştür. Ayrıca açıköğretim öğrencisi olan akademisyenlerin yaklaşık %64'ü bu öğrenciliği hobi olarak gördüğünü belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Distance education is also widely used in Turkey as an alternative to the face-to-face education system. The open education system, which has a distance education infrastructure, is a reason for preference for many people. Everyone who has at least a secondary education degree is the target group of universities that offer open education services. The second university application without examination is an application that higher education students and graduates can benefit from. Anadolu University first started to implement this system in Turkey, and then many universities started to implement it. Open education and the second university system has started to be implemented in more universities. The aim of this study is to determine the views of academicians, who are not expected to be the main target audience of the open education system, on open education and second university applications. The questionnaire form prepared for this purpose was applied at Bolu Abant İzzet Baysal University and as a result of the application, 299 valid questionnaires were obtained. Survey data were analyzed by means of a statistical program. As a result of the statistical analyzes, it was seen that the academicians had positive perspectives on open education and second university applications, and that about 30% of the academicians thought to benefit from this system. In addition, approximately 64% of the academicians who are open education students stated that they see this studentship as a hobby.