Kısmi türevli nonlineer diferansiyel denklemlere geometrik yaklaşım
Geometric approach to nonlinear partial differential equations
- Tez No: 782714
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ERDOĞAN ŞUHUBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Burada mekaniğe ait kısmi türevli nonlinear bir diferansiyel denklem incelenmektedir. Denklem sürekli ortam mekaniği denklemlerinin genelleştirilmiş bir hali olup, tek uzay boyutlu nonlinear dalga denklemidir. Önce diferansiyel denklem bir manifold üzerinde formlarla ifade edilmiştir. Denklemin beş boyutlu manifoldta u=u(x,t), v=v(x,t) ve w=w(x,t) iki boyutlu S yüzeyleri üzerinde bu formları sıfırladığı gösterilmiştir. Önce denklemi invariant bırakan lie gurubu, daha doğrusu bu grubun sonsuz küçük jeneratörleri oluşturulmuştur. Lie grubunu yani dönüşüm grubunu oluşturmak için denklem içindeki keyfi f fonksiyonunun ne gibi özelliklere sahip olması ve ne gibi şartları sağlaması gerektiği belirlenmiştir. Daha sonra da simetri grubu altında invariant kalan çözümleri yani benzerlik çözümleri belirlenmiştir. Benzerlik çözümlerinden bazıları denkleme yerleştirilerek adi diferansiyel denklemler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Here, a nonlinear partial differential equation of mechanics is examined. The equation is a generalization of the continuum mechanics equations and is a one-space-dimensional nonlinear wave equation. First, the differential equation is expressed in forms on a manifold. It is shown that the equation resets these forms on two-dimensional S surfaces u=u(x,t), v=v(x,t) and w=w(x,t) in a five-dimensional manifold. First, the lie group that leaves the equation invariant, or rather the infinitesimal generators of this group, is formed. In order to form the Lie group, that is, the transformation group, it has been determined what kind of properties the arbitrary f function in the equation should have and what kind of conditions it should meet. Then, invariant solutions under the symmetry group, that is, similarity solutions, were determined. Ordinary differential equations are obtained by inserting some of the similarity solutions into the equation.