Türkiye piyasasında yer almayan, vitamin B3 türevi içeren standardize preparat çalışması ve kalite kontrol çalışmalarının yapılması
Determination of standardized vitamin B3 derivatives and study of quality control preparations and involvement of Turkey in this market
- Tez No: 782730
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT KARASULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyofarmasötik ve Farmakokinetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Türkiye piyasasında yer almayan Vitamin B3 türevi içeren standardize preparat ve kalite kontrol çalışmaları yapılmıştır. Ayrıca bağışıklık sistemini uyarabileceği, hücresel metabolizmayı destekleyebileceği, NAD + ile hücrelerin enerji üretme kabiliyetini arttırabileceği, hücresel sağlığın korunmasına yardımcı olabileceği, hücresel metabolizmayı ve enerji üretimini arttırabileceği, sağlıklı mitokondriyi koruyabileceği, hücresel onarımı destekleyebileceği, kas kütlesinin bakımı dâhil olmak üzere kas fonksiyonunu destekleyebileceği öngörülmektedir. Etkin madde ile ilgili tüm araştırmalar sonucu metot geliştirildi ve validasyonları yapıldı. Sonuçlar yüksek basınçlı sıvı kromatografisi (YBSK) ile tayin edildi. Üretim prosesine de uygun olacak şekilde formülasyon çalışmaları yapıldı. Yardımcı madde seçiminin ardından akışkanlık, sıkıştırılabilirlik, çözünürlük ve kapsül seçimi çalışmaları yapıldı. En iyi akışkanlık değerini veren formülasyona karar verildi. Ardından kapsüllenmeden formülasyon karışım tek düzeliği ve kapsüllendikten sonra içerik tek düzeliği analizleri YBSK ile geliştirilen metot ile tayin edilidi. Formülasyonumuza ait bozunma ve stabilite çalışmaları yapıldı. NRCL etkin madde kapsül dozaj şeklinde in-vitro çalışmaları yapıldı ve sonuçlar YBSK yöntemi ile miktar tayinleri gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Standardized preparations containing Vitamin B3 derivatives, which are not available in the Turkish market, were formulated and quality control studies were carried out. It is also predicted that it can stimulate the immune system, support cellular metabolism, increase the ability of cells to produce energy with NAD +, maintain cellular processes, increase cellular metabolism and energy production, protect mitochondrial function, support cellular repair and muscle function and maintenance of muscle mass. In this context, the method was developed and validated by high pressure liquid chromatography (YBSK) with the test compound NR. Formulation studies were carried out in accordance with the production process. After the selection of excipients, fluidity, compressibility, solubility, capsule selection and stability studies were carried out. The formulation which was found to have the best fluidity value, was selected. The physicochemical properties of the formulation were also examined. The amount of the contents of the powder formulation was determined by the method developed with YBSK. Capsule dosage form and quantification analyzes of the active ingredient nicotinamide riboside chloride were carried out in in vitro studies.