The role of vitamin D hyperglycemia and hypoglycemia in women with heart disease
Kalp hastalığı olan kadınlarda D vitamini hiperglisemi ve hipogliseminin rolü
- Tez No: 782729
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ADEM, PROF. DR. MUAYAD AHMED RDAIAAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, kalp hastalığı olan kadınlarda hiperaktivite, düşük şeker, D vitamini seviyeleri ve kandaki bazı kimyasal faktörler değerlendirildi ve kontrol gruplarıyla karşılaştırıldı. Kalp hastalığı olan kadınları kullanarak D vitamini işlevini ve yağ dosyasının işlevini belirleyin ve bunları kontrol gruplarıyla karşılaştırın. Kalp hastalığı ve kontrolü olan kadınlarda kan serumundaki D vitamini ile diğer çalışma standartları arasındaki bağlantıları inceleyin. Bu çalışmada 110 konu (kan şekeri olan 55 kadın, 55 kadında kan şekeri seviyesi) değişen derecelerde hastalık aktivitesi ve sağlıklı 40 kişiden oluşan bir izleme grubu ile azaldı. Çalışmanın sonuçları, diyabet gelişiminde yaşın önemini ve kalp hastalığı olan kadınlarda D vitamini konsantrasyonlarındaki değişiklikleri göstermiştir. Kan şekerindeki seviyeler ve değişiklikler, kalp hastalığından daha fazla etkilenen kadınlardaydı. Hastalarda albümin ve beyaz kan hücrelerinin seviyeleri değişmedi. D vitamini seviyeleri biraz değişti ve D vitamini ile kalp hastalığı arasında daha fazla çalışma yapılabilir. Yağ seviyeleri, kalp hastalığı olan kadınlardan büyük ölçüde etkilenir ve D vitamini seviyeleri, yağ seviyelerindeki değişiklikten büyük ölçüde etkilenir.
Özet (Çeviri)
In this study, hyperactivity, low sugar, vitamin D levels, and some chemical factors in the blood were evaluated in women with heart disease and compared to control groups. Determine the function of vitamin D and the function of the fat file using women with heart disease and compare them to control groups. Study the links between vitamin D in the blood serum and other study standards in women with heart disease and control. In this study, 110 topics (55 women with blood sugar, the blood sugar level in 55 women) decreased when changing the disease effectiveness and monitoring the group that has forty good health. The results of the study indicated the importance of age in the development of diabetes and changes in the concentrations of vitamin D in women with heart disease. The levels and changes in blood sugar were in women who had more affected heart diseases. The levels of albumin and white blood cells have not changed in patients. Vitamin D levels have changed slightly and more studies can be conducted between vitamin D and heart disease. Fat levels are greatly affected by women who have heart disease, and vitamin D levels were greatly affected by the change in fat levels.