Drama on the Urban Stage: architecture, spectacles and power in Hellenistic Pergamon
Kent Sahnesinde Drama: Hellenistik Bergama'da mimari, festivaller ve güç
  1. Tez No: 782757
  2. Yazar: UFUK SOYÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JOHN R CLARKE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: The University of Texas at Austin
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 312
Özet
Tezim, Helenistik şehircilik, mimarlık ve sanat eserlerinde mekanın üretimini, temsilini ve deneyimini araştırıyor. Festivalleri mekansallaştırılmış pratikler olarak ele alarak, Helenistik kentsel ortamın, devlet törenlerinin kutlanması ve icrası için sahneler veya arenalar olarak özenle tasarlandığını savunuyorum. Bu amaçla mimarlar, antik optik biliminden derinden etkilenen skenographia gibi simgesel olarak yüklü tasarım teknolojilerini kullandılar. Mimari, resim ve heykeldeki perspektif gelişmelerinin, skenographia uygulamasıyla yakından ilişkili olduğunu ve bu teknoloji aracılığıyla izleyicinin gözünde interdisipliner bir görsel algı oluşturulduğunu gösteriyorum. Helenistik Bergama'nın üç kutsal alanında, yani Athena Nikeforos'un (Zafer Getiren) kutsal alanı, ünlü Zeus Sunağı ve Dionysos tiyatrosunun kutsal alanı kompleksindeki mekansal pratikleri canlandırarak yeniden inşa ediyorum. Bu rekonstrüksiyonlar aracılığıyla, Helenistik kentsel kutsal alanın mekansal düzeninin, Attalos krallarının egemen güçlerinin bir bileşeni olarak Bergama kentsel ortamını kendilerine mal etmelerini kolaylaştırdığını gösteriyorum.
Özet (Çeviri)
My dissertation investigates the production, representation and experience of space in Hellenistic urbanism, architecture, artworks. Considering festivals as spatialized practices, I argue that the Hellenistic urban setting was carefully designed as stages or arenas for the celebration and performance of state ceremonials. To this end, architects used symbolically charged design technologies, such as skenographia which was deeply informed by ancient optical science. I demonstrate that the perspectival developments in architecture, painting and sculpture were closely allied through application of skenographia, forming a unified visual discourse that was highly attentive to the eye of the spectator. I reconstruct the spatial practices in three major sites of Hellenistic Pergamon, namely, the sanctuary of Athena Nikephoros (bringer of Victory), the famous Altar of Zeus, and the sanctuary complex of the theater of Dionysus. Through these reconstructions, I demonstrate that the spatial order of the Hellenistic urban sanctuary facilitated Attalid kings' appropriation of Pergamene urban setting as a constituent of their sovereign power.