Akut iskemik inmede dekompresif kraniektomi
Decompressive craniectomy in acute ischemic stroke
- Tez No: 782756
- Danışmanlar: PROF. DR. METE KARATAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Malign bir orta serebral arter enfarktüsü için dekompresif hemikraniektomi hayat kurtarıcı bir cerrahi tedavi olabilir. Bu çalışmada malign orta serebral arter enfarktüsü nedeniyle dekompresif hemikranyektomi uygulanan olguların cerrahi tedavi sonuçlarını araştırmayı amaçladık. Araç ve yöntemler: Bu çalışmada malign orta serebral arter enfarktüsü nedeniyle dekompresif hemikranyektomi uygulanan 20 olgunun klinik durumu, radyolojik bulguları ve cerrahi tedavi sonuçları retrospektif olarak değerlendirildi. Sonuçlar: 9 erkek ve 11 kadın vardı. Yaş aralığı 27-78 olup ortalama yaş 57.6'dır. Enfarktüs alanı 12 vakada baskın olmayan hemisfer ve 8 vakada baskın hemisferdi. Ameliyat öncesi Glasgow koma skalası (GKS) skorları 5-12 idi. Malign orta serebral arter infarktlı 20 olgu Glasgow sonuç skalasına (GOS) göre olumsuz sonuç grubu (Grup 1) olarak 2 gruba ayrıldı. 1'den 3'e ve 4'ten 5'e kadar puan alan olumlu sonuç grubu (Grup 2). Grup 1'de 12, Grup 2'de 8 vaka vardı. İyi bir sonuç ile yaş, ameliyat anındaki Glasgow koma skalası, ameliyata kadar geçen süre ve baskın olmayan hemisfer tutulumu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki vardı. Glasgow koma skalası skoru 7 veya altında olan tüm vakaların sonucu kötüydü. Çözüm: Malign orta serebral arter enfarktüsünde dekompresif hemikraniektomi hayat kurtarıcı bir işlem olabilir ancak Glasgow koma skalası skoru 7 ve altında olan olgularda yararlı değildir.
Özet (Çeviri)
Decompressive hemicraniectomy for a malignant middle cerebral artery infarct can be a life-saving surgical treatment. We aimed to investigate the surgical treatment results in cases that underwent decompressive hemicraniectomy for a malignant middle cerebral artery infarct in this study. Material and Methods: The clinical condition, radiological findings and surgical treatment results of 20 cases that underwent decompressive hemicraniectomy for a malignant middle cerebral artery infarct were retrospectively evaluated in this study. Results: There were 9 males and 11 females. The age range was 27 to 78 years with a mean age of 57.6 years. The infarct area was the non-dominant hemisphere in 12 cases and the dominant hemisphere in 8 cases. Preoperative Glasgow coma scale (GCS) scores were 5 to 12. The 20 cases with a malignant middle cerebral artery infarct were divided into 2 groups according to the Glasgow outcome scale (GOS) as the unfavorable outcome group (Group 1) with a score of 1 to 3 and the favorable outcome group with a score of 4 to 5 (Group 2). There were 12 cases in Group 1 and 8 in Group 2. There was a statistically significant association between a good result and age, Glasgow coma scale at the time of surgery, duration until surgery, and non-dominant hemisphere involvement. All cases with a Glasgow coma scale score of 7 or below had a poor outcome. ConclusIon: Decompressive hemicraniectomy in malignant middle cerebral artery infarct can be a life-saving procedure but is not useful in cases with a Glasgow coma scale score of 7 and below.