Ketojenik diyet alan epilepsi hastalarında kardiyak fonksiyonların değerlendirilmesi
Evaluation of cardiac functions in patients with epilepsy on a ketogenic diet
- Tez No: 782773
- Danışmanlar: UZMAN AYSEL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Hastanemiz Çocuk Nöroloji polikliniğinde Dirençli epilepsi tanısı ile ketojenik diyet alan hastaların sağ ve sol ventrikül sistolik ve diyastolik fonksiyonlarının geriye dönük olarak değerlendirilmesi. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya dirençli epilepsi tanısı olan 38 olgu alındı. Olguların başlangıç ve 6. ay transtorasik iki boyutlu ve Doku Doppler ekokardiyografik incelemeleri yapıldı. Olguların sağ ve sol ventrikül sistolik ve diyastolik fonksiyonlarını yansıtan parametrelerin 0. ve 6. aydaki değerleri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan 38 olgunun 22'si (%58) erkek, 16'sı (%42) kız idi. Olguların çalışmanın başlangıcındaki yaş ortanca değeri 45,5 ay saptandı. Olguların 0. ve 6. ayda konvansiyonel ekokardiyografi ve lateral-mediyal mitral anulustan TDI ile bakılan Sa, Ea, Aa hızları, Ea/Aa ve E/Ea oranları, IVCT, IVRT, MPI ve ET'de istatistiksel olarak anlamlı değişiklik olmadığı saptandı (p>0.05). Olguların 0. ve 6. aydaki konvansiyonel ekokardiyografi ile triküspit anulus akım hızlarının değerlendirilmesinde E dalga hızında 6. ayda düştüğü anlamlı olmayan bir düşüklük olduğu (p>0.05). A dalga hızında istatistiksel olarak anlamlı değişiklik olmadığı (p>0.05). E/A oranında ise istatiksel olarak anlamlı düşüklük olduğu saptandı (p0.05). TDI ile bakılan triküspit kapak Ea hızı ve Ea/Aa değerlerinin 6.
Özet (Çeviri)
Aim: Retrospectively, evaluation of patient's left and right ventricular systolic and diastolic function who diagnosed with drug-resistant epilepsy and treated with ketogenic diet. Material and Methods: The study was included the 38 patients who were diagnosed as drug-resistant epilepsy. Transthoracic two-dimensional and Doppler echocardiographic initial and 6.month examinations of patients was performed. Patients' 0 and 6 months of right and left ventricular systolic and diastolic function values were compared. Results: Of the 38 patients enrolled in the study, 22 (58%) male and 16 (42%) were female. Median age of the patients at the beginning of the study was found 45.5 months. There was no significant differences found in patients 0 and 6. months SA, EA, AA velocities, E / A and E / Ea ratio, IVCT, IVRT, MP and ET values which assessed by conventional echocardiography and TDI evaluated from lateral-medial mitral annular tissue (p> 0.05). Evaluation of patients' 0 and 6 months tricuspid annulus velocity by conventional echocardiography, a non-significant decrease of E wave velocity in the 6 months (p> 0.05). There is no statistically significant change in wave velocity (p> 0.05). The statistically significant decrease was foun in E / A ratio (p 0.05).