Türk ceza hukukunda cinsel taciz suçu
The crime of sexual harassment in turkish criminal law
  1. Tez No: 782772
  2. Yazar: RABİA İBİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİ GÖKÇEN TANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Cinselliğin bireysel ve toplumsal görünümleri uzun yıllardan beri hukukun inceleme alanlarından birisini oluşturmaktadır. Bu çerçevede devletler, cinselliğin tanınması, korunması, düzenlenmesi veya sınırlandırılması bağlamında;“yasak olan (suç)”cinsel davranışlar ve“yasak olmayan (meşru)”cinsel davranışlar arasında bir sınır çizmeye çalışmışlardır. Günümüz itibariyle cinsel suçların; topluma karşı değil bireye karşı işlendiği ve genel ahlakı değil, doğrudan bireylerin cinsel özgürlüklerini ihlâl ettiği kabul edilmektedir. Yalnızca mağdurun vücut dokunulmazlığını ihlâl etmeyen cinsel davranışlarla işlenebilen ve çalışmanın esas konusunu oluşturan cinsel taciz suçu, Türk Ceza Kanunu'nun 105. maddesinde düzenlenmiştir. Bu çalışmada, özellikle cinsel taciz suçunun maddi unsuruna ilişkin uygulamadaki sorunlar üzerinde durulmuş ve bu sorunlara çeşitli çözümler önerilmiştir. Böylelikle, Yargıtay'ın cinsel taciz suçuna ilişkin istikrarlı ancak suçta ve cezada kanunilik ilkesine ve hukuki güvenlik ilkesine açıkça aykırı uygulamalarına dikkat çekilmesi amaçlanmaktadır. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde; öncelikle, cinsel devrime, kadın hareketlerine ve cinsel politikanın dönüşümüne dair kavramsal bir çerçeve çizilmiştir. Sonrasında“cinsel özgürlük”kavramı, cinsel suçların koruduğu hukuki menfaatin değişimi ve cinsel taciz suçunun 765 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda karşılığını oluşturan“söz atma”ve“sarkıntılık”suçları genel olarak ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise; cinsel taciz suçu, bağımsız bir suç tipi olarak klasik bir inceleme planı çerçevesinde incelenmiştir. Suçun maddi unsurunun somutlaştırılması ve sınırlarının belirlenmesi adına, özellikle Yargıtay kararları çerçevesinde esas olarak suçun maddi unsuruna ilişkin problemli hususlara değinilmiştir. Ayrıca cinsel taciz suçunun, kişilerin huzur ve sükûnunu bozma ve ısrarlı takip suçlarıyla ilişkisi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The individual and societal appearances of sexuality have been one of the fields of study of law for many years. States have attempted to draw a line between“prohibited (crime)”and“unprohibited (legitimate)”sexual behaviors in the context of recognizing, protecting, regulating or restricting sexuality. As of today, sexual crimes; are accepted as being committed against the individuals, not against the society; and they directly violate the sexual freedom of individuals, not public morality. The crime of sexual harassment, which can only be committed with sexual behaviors that do not violate the victim's bodily immunity and which constitutes the main subject of this study, is regulated in Article 105 of the Turkish Penal Code. In this study, the problems of the material element of the crime of sexual harassment were emphasized and various solutions were proposed to these problems. Therefore, the aim is to draw attention to the steady but clearly contrary to the principle of legality and legal security in the decisions of the crime of sexual harassment by the Court of Cassation. The study consists of two sections. In the first chapter of the study; primarily, a conceptual framework was drawn on the sexual revolution, women's movements and the transformation of sexual politics. After that, the concept of“sexual freedom”, the change in the legal interest protected by sexual crimes, and the crimes of“catcall”and“molestation”, which are the equivalent of sexual harassment in the Turkish Penal Code No. 765, are generally discussed. In the second chapter of the study; the crime of sexual harassment was examined as an independent crime type within the framework of a classical study plan. In order to concretize the material element of the crime and determine its boundaries, particularly within the framework of the Court of Cassation decisions, the problematic issues related to the material element of the crime of the sexual harassment were mainly addressed. In addition, the relationship between the crime of sexual harassment and“the crime of deterioration of peace and order”and“the crime of stalking”are emphasized.