Hofstede'in kültürel boyutlar teorisi bağlamında Türkiye-Güney Kore şirket kültürü karşılaştırması
Comparison of Turkiye-South Korea company culture in the context of Hofstede's theory of cultural dimensions
  1. Tez No: 782775
  2. Yazar: CANSU ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ALTUNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Sosyoloji, Eastern Linguistics and Literature, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kore Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu tez ile Kore Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı mezunu ve/veya kariyerine Kore menşeili bir şirkette başlamak ve/veya devam etmek isteyen Türk tüm bireylere yardımcı olmak için, Geert Hofstede'in Kültürel Boyutlar Teorisi çerçevesinde, Türk ve Kore iş/organizasyon/şirket kültürleri genel hatlarıyla incelenmiştir. Hem Türk hem de Kore kültürel geçmişlerinden bahsedilmişken, iki ülke kültürünün benzerlik ve farklılıklarından yola çıkılarak genel anlamda iki kültüre dair önemli noktalar üzerinde durulmuştur. Bu doğrultuda ilk olarak kültür-birey-aile kavramları ele alınmış, daha sonra bu kavramların birbirlerini nasıl etkilediklerine değinilmiş; son olarak ise bu kavramların organizasyon/örgüt kültürünü nasıl etkilediği saptanmıştır. Alan ile ilgili yapılan literatür taraması aracılığıyla elde edilen bulgular ışığında, Kültürel Boyutlar Teorisi çerçevesinde Türk şirket çalışanlarına uygulanmak üzere bir anket hazırlanmıştır. Türk çalışanlara uygulanan anketin verileri, Kültürel Boyutlar Teorisi kapsamında belirlenmiş olan kültürel değerlerle karşılaştırılmış ve hangi ölçüde örtüştüğü belirlenmiştir. Bu çalışmada elde edilen Türk ve Kore şirket/organizasyon/örgüt kültürleri ile ilgili verilerin, ileride yapılacak olan karşılaştırmalı kültürel çalışmalar için de bir referans kaynağı olacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to assess Türkiye and Korea business/organizational cultures with broad strokes, that are outlined within the framework of Geert Hofstede's Cultural Dimensions Theory in order to help all Turkish individuals who graduated from the Department of Korean Language and Literature and/or want to start and/or continue their career in a Korean company. While both Turkish and Korean societies' cultural backgrounds were mentioned, the important points about the two cultures were emphasized in general, based on the similarities and differences of the cultures of the two countries. In this direction, firstly, the concepts of culture-individual-family and how they affect each other are mentioned; then, how these concepts affect the business/organizational culture is mentioned. By way of the findings obtained through the literature review on the sources, a survey was prepared to be applied to Turkish company employees within the framework of Cultural Dimensions Theory. The data of the survey applied to Turkish employees were compared with the cultural values determined within the scope of the Cultural Dimensions Theory and it was determined to what extent they overlap. In the light of the analysis of the survey results and all other findings, it could be foreseen that the data about Turkish and Korean company/business/organizational cultures obtained in this study will be a reference source for future comparative cultural studies.