Uluslararası eğitim programlarının kamu diplomasisi ve kültürel boyutlar yaklaşımı bağlamında ülke imajına etkisi
The impact of international education programs on country image in the context of public diplomacy and Hofstede's cultural dimensions theory
- Tez No: 1021770
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİGEN ALGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel problemi, uluslararası eğitim programlarının dijital iletişim stratejileri aracılığıyla ülke imajını nasıl oluşturduğu ve bu sürecin kamu diplomasisi ile Hofstede'nin Kültürel Boyutlar Yaklaşımı çerçevesinde nasıl değerlendirilebileceğidir. Araştırmanın amacı, Türkiye Bursları, Erasmus+ ve Open Doors programlarının resmî Facebook hesaplarında paylaşılan içerikleri karşılaştırmalı olarak inceleyerek dijital iletişim stratejilerini, oluşturdukları ülke veya bölgesel imajı ve bu söylemlerin kültürel boyutlarla ilişkisini ortaya koymaktır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş; 31 Mayıs 2025 – 31 Mayıs 2026 tarihleri arasında programların resmî Facebook hesaplarında paylaşılan içerikler içerik ve söylem analizi yöntemleriyle incelenmiştir. Kuramsal çerçeve, Kamu Diplomasisi, Yumuşak Güç Teorisi, Ulus Markalaması, Eğitim Diplomasisi ve Hofstede'nin Kültürel Boyutlar Yaklaşımı temelinde oluşturulmuştur. Bulgular, üç programın uluslararası yükseköğretimi destekleme ortak amacını paylaşmasına rağmen farklı dijital iletişim stratejileri benimsediğini göstermektedir. Türkiye Bursları aidiyet ve bireysel deneyimleri, Erasmus+ ortak Avrupa değerleri ve kapsayıcılığı, Open Doors ise akademik kapasite, kurumsal güvenilirlik ve bilimsel prestiji ön plana çıkarmaktadır. Sonuç olarak uluslararası eğitim programlarının yalnızca eğitim fırsatlarını tanıtan araçlar olmadığı, aynı zamanda ülke imajının oluşturulmasına katkı sağlayan stratejik kamu diplomasisi araçları olduğu belirlenmiştir. Bu doğrultuda eğitim diplomasisi yürüten kurumların dijital iletişim stratejilerini kültürel özellikleri ve hedef kitlenin beklentilerini dikkate alarak planlamaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main research problem of this study is to examine how international education programs construct country image through digital communication strategies and how this process can be interpreted within the frameworks of Public Diplomacy and Hofstede's Cultural Dimensions Theory. The study aims to comparatively analyze the content shared on the official Facebook accounts of Türkiye Scholarships, Erasmus+, and Open Doors in order to identify their digital communication strategies, the country or regional images they construct, and the relationship between these discourses and cultural dimensions. A qualitative research design was employed. Content shared on the official Facebook accounts of the three programs between 31 May 2025 and 31 May 2026 was analyzed through content and discourse analysis. The theoretical framework is based on Public Diplomacy, Soft Power Theory, Nation Branding, Education Diplomacy, and Hofstede's Cultural Dimensions Theory. The findings reveal that although the three programs share the common objective of promoting international higher education, they employ different digital communication strategies. Türkiye Scholarships emphasizes belonging and individual experiences; Erasmus+ highlights common European values and inclusiveness; while Open Doors focuses on academic capacity, institutional credibility, and scientific prestige. The study concludes that international education programs function not only as mechanisms for promoting educational opportunities but also as strategic public diplomacy instruments that contribute to the construction of country image. Accordingly, institutions implementing education diplomacy should develop digital communication strategies by considering cultural characteristics and the expectations of international target audiences.