Sanatın dijital dönüşümü: Aura kavramı bağlamında NFT üzerine bir inceleme
- Tez No: 782791
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAADET ZEYNEP VARLI GÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı ve Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Sanat ve sanat algısı, tarih boyunca bulunduğu toplumun kültürü ve teknolojik gelişmeleriyle değişmektedir. Bu değişim mağara resimlerinden günümüz dijital sanatına kadar evrilmiştir. Günümüzde blokzincir teknolojisi ve onun etkisiyle NFT (Non-Fungible Token)'lerin hayatımıza girmesiyle yaratılan sanat eserleri, yeni bir kimlik ve aidiyet kazanmıştır. NFT'ler günümüz toplumunda öyle ses getirmiştir ki; dünyaca ünlü müze ve galeriler, ellerindeki başyapıtları NFT'ye dönüştürüp kopyalayarak satışını gerçekleştirmektedir. Yapılan bu çalışmada NFT'ye dönüştürülen dünyaca ünlü sanat eserlerinin, Walter Benjamin'in bahsettiği“aura”kavramı ekseninde yaşadığı dönüşüm ele alınmıştır. Çalışma kapsamında NFT sanatçıları, akademisyenler ve sanat eleştirmenlerinden oluşan 9 kişilik 3 adet gruba, konu ile alakalı 12 adet soru yöneltilmiştir. Katılımcıların verdiği yanıtlar çerçevesinde kitle kültürünün değişen ve dönüşen sanat eseri üzerindeki etkileri, dijital medya kanallarının sanat eserinin yayılımındaki payı ve dijitalleşmenin sanata yansıması olarak ortaya çıkan NFT altyapısı ve dünyaca ünlü sanat eserlerinin NFT'ye dönüştürülmesiyle eserin aurasında yaşadığı değişim incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, the perception of art and art has changed with the culture and technological developments of the society in which it has existed. This evolution has occurred from cave paintings to today's digital art. Today, artworks created with the influence of blockchain technology and NFT (Non-fungible tokens) have a new identity and belonging. NFTs have made such an impact in today's society that world-renowned museums and galleries are converting and copying their masterpieces into NFTs and selling them. In this study, the transformation of world- famous works of art, which were converted to NFT, on the axis of the concept of“aura”mentioned by Walter Benjamin, is discussed. In the scope of the study, 12 questions were posed to three groups of nine people made up of NFT artists, academics, and art critics. Within the framework of the answers given by the participants, the effects of mass culture on the changing and transforming artwork, the share of digital media channels in the spread of the artwork, the NFT infrastructure that emerged as the reflection of digitalization on art, and the change in the aura of the work with the conversion of world-famous artworks to NFT will be examined.