Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi'nde anafilaksi tanısı ile izlenen olguların klinik özellikleri ve ailelerin farkındalık düzeyi
Clinical characteristics of the patients followed in Dr. Behçet Uz Children's Hospital with the diagnosis of anaphylaxis, and the awareness level of the families
- Tez No: 782790
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN ATLIHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Anafilaksi giderek sıklığı artan ve çocuklarla ilgilenen tüm hekimler için tanı ve tedavisinin iyi bilinmesi gereken pediatrik acil durumlardan biridir. Çalışmamızda Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde anafilaksi tanısıyla izlenen çocuklarda anafilaksi etyolojisi, anafilaksinin klinik özellikleri ve hasta ailelerinin anafilaksi konusundaki farkındalık düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.1999 ve 2009 yılları arasında Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Allerji Polikliniği'ne başvuran 0-16 yaş arasındaki yaklaşık 6500 hasta arasında anafilaksi tanı kriterlerine uyan 24'ü(%54,4) erkek,20'si kız toplam 44 olgu çalışmaya alınmıştır. Anafilakside eşlik eden başka allerjik hastalıkların(astım,alerjik rinit,atopik dermatit vb) sık görüldüğü ; bu alerjik hastalıkların özellikle genç çocuklarda ve gıda anafilaksilerinde önemli bir risk faktörü olduğu tespit edilmiştir. Olgularımızda anafilaktik reaksiyonlar büyük çoğunlukta hastane dışında ve sıklıkla da evde gerçekleşmiştir. Bu da anafilaktik reaksiyonların büyük çoğunluğunun ilk olarak sağlık mensubu dışı kişiler tarafından fark edilip müdahale edilmek zorunda kalındığını ortaya koymuştur. Çalışmamızda anafilaksinin en sık nedenleri yüzde yazgıdalardır ve immünoterapi, böcek sokmaları, ilaçlar bunu takip etmiştir. Eksersiz bağımlı ve idiyopatik anafilaksi yetişkin literatürlerinde tarif edilmesine rağmen çocuklarda daha azdır. Çalışmamızda anafilaktik reaksiyon geçiren olguların başlangıç epizotunda ilk ve en sık tutulan sistem cilt tutulumu bulunmuştur. Tüm anafilaksi süreci ele alındığında ise solunum ve cilt semptomları en sık görülen semptom ve bulgular olup kardiyovasküler, gastrointestinal ve nörolojik semptomlar daha az sıklıkta görülmüştür. Olguların büyük kısmı yüzde ilk kez anafilaktik reaksiyon geçirmekte ve malasef hala kendilerinin anafilaksiye neden olan ajana karşı alerjisi olduğunun farkında olmadığı tespit edilmiştir. Ankette Yurtdışında yapılan çalışmalar multidisipliner bir allerji poliklinik eğitiminin hastalar ve aileleri üzerinde anafilaksi yönetimi konusunda çok etkin olduğunu göstermiştir. Çalışmamızda da, düzenli allerji poliklinik gelenler gelmeyenlerle karşılaştırıldığında daha yüksek oranda anafilaktik reaksiyonları tanıyabildikleri, daha yüksek oranda bilgi düzeylerini attırdıkları, allerji uzmanından daha çok faydalandıkları ve ilerde oluşabilecek olası bir anafilaktik reaksiyona kendilerini daha yeterli hissettikleri ortaya çıkmıştır. O yüzden anafilaksi risk faktörlerini iyi tanımlamak ve anafilaktik reaksiyon geçiren olguların da düzenli multidisipliner bir allerji poliklinik kontrolu altında gerekli koruyucu önlemleri almasını sağlamak çok önemlidir. Adrenalin otoenjektörleri,hayat kurtarıcı olabileceğinden ailenin ve hastanın bireysel olarak değerlendirilmesi ile uygun endikasyonlarda mutlaka yazılmalı ve her olgunun bir acil tedavi planı olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Anaphylaxis is one of the pediatric emergencies whose frequency is increasing and whose diagnosis and treatment should be well-known for all physicians dealing with children. Our study, Dr. It was aimed to evaluate the etiology of anaphylaxis, clinical features of anaphylaxis, and the level of awareness of patient families about anaphylaxis in children followed up at Behçet Uz Pediatrics and Surgery Training and Research Hospital with the diagnosis of anaphylaxis. among Dr. Among 6500 patients aged 0-16 years who applied to the Behçet Uz Children's Diseases and Surgery Training and Research Hospital Allergy Polyclinic, 24 (54.4%) of them were male, and met the criteria for anaphylaxis. A total of 44 cases, 20 of whom were female, were included in the study. Other allergic diseases (asthma, allergic rhinitis, atopic dermatitis, etc.) accompanying anaphylaxis are common; It has been determined that these allergic diseases are an essential risk factor, especially in young children and food anaphylaxis. In our cases, the anaphylactic reactions occurred in the majority outside the hospital and at home. It has been revealed that had to be noticed and intervened by non-health members. In our study, the most common causes of anaphylaxis were fate, followed by immunotherapy, insect bites, and drugs. Although exercise-dependent and idiopathic anaphylaxis were described in the adult literature, it is less common in children. In our study, the first and most common system of skin involvement was found in the initial episode of the cases who had an anaphylactic reaction. When the whole anaphylaxis process is considered, respiratory and skin symptoms are the most common symptoms, and signs of cardiovascular, gastrointestinal, and neurological symptoms were less frequent. has been done. Studies conducted abroad have shown that multidisciplinary allergy outpatient clinic training is very effective for anaphylaxis management in patients and their families. Compared with those who did not come to the allergy outpatient clinic regularly, they were able to recognize anaphylactic reactions at a higher rate, increased their level of knowledge at a higher rate, benefited more from an allergist, and were less likely to have a possible anaphylactic reaction in the future. Therefore, it is essential to define anaphylaxis risk factors well and to ensure that in cases with anaphylactic reactions take the necessary protective measures under the control of a regular multidisciplinary allergy outpatient clinic. As adrenaline autoinjectors can be life-saving, it is appropriate for the individual evaluation of the family and the patient.