Beden eğitimi öğretmenlerinin çeşitli değişkenlere göre pedagojik bilgi ve beceri düzeylerinin incelenmesi
Examining pedagogical knowledge and skill levels of physical education teachers in terms of some variables
- Tez No: 782799
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAL ARSLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, Elazığ ilinde görev yapan beden eğitimi öğretmenlerinin çeşitli değişkenlere göre pedagojik bilgi ve beceri düzeylerini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu Elazığ ilinde çeşitli kademelerde görev yapan 212 beden eğitimi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Wong vd. (2012) tarafından geliştirilen, Gökçek ve Yılmaz (2019) tarafından Türkçeye uyarlanan“Pedagojik Bilgi ve Beceri Ölçeği”(PBBÖ) kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin normallik analizini kontrol etmek amacı ile Kolmogorov-Smirnova ve Çarpıklık-basıklık normallik testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the pedagogical knowledge and skill levels of physical education teachers working in the province of Elazig according to various variables. The study group of the research consists of 212 physical education teachers working at various levels in the province of Elazig. Questionnaire form was used as data collection tool in the research. In research, Wong, et al. (2012) and adapted into Turkish by Gökçek and Yılmaz (2019) the“Pedagogical Knowledge and Skills Scale”(PKSS) was used. Teachers' gender, age, education status, level of education, type of high school, working education school, maritual status, type of sports, graduated department, pedagocical formation status were determined.