Aile sağlığı merkezinde çalışan aile hekimlerinin dil vekonuşma terapisine yönelik farkındalık düzeyleri ve işbirliği içinde çalışmaya yönelik görüşleri
The awareness level of primary care physician working inthe health center about the speech and language therapy and their perspectives on collaborating
- Tez No: 782798
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aile Hekimliği, Halk Sağlığı, Family Medicine, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırma bireylerin ilk olarak başvurduğu 1.basamak sağlık hizmeti sunan Aile Sağlığı Merkezlerinde çalışan aile hekimlerinin dil ve konuşma terapisine yönelik farkındalık düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma çeşitli illerde bulunan Aile Sağlığı Merkezlerinde çalışan 58 aile hekimini kapsamaktadır. Araştırmada tarama modellerinden anket yöntemi kullanılmış ve araştırmacı tarafından hazırlanan bir anket veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Verilerin toplanması, aracın katılımcılara çevrimiçi bir anket sitesi aracılığıyla iletilmesiyle gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programında analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda çalışmaya katılan aile hekimlerinin dil ve konuşma terapisi mesleğine dair bilgilerinin olduğu ancak yeterli seviyede olmadığı, yarısından fazlasının dil ve konuşma terapistine vaka yönlendirme yapıyor olduğuna ve büyük çoğunluğunun eğitimleri sırasında dil ve konuşma bozuklukları hakkında bir ders almamasına rağmen hizmet içi eğitim verilmesi gerektiğini düşündüklerine, dil ve konuşma bozuklukları ve dil ve konuşma terapisi mesleği ile ilgili görüşlerinin karşılaştırılmasında hekimlerin yaşının, cinsiyetinin ve mesleki deneyim süresinin görüş farklılığı oluşturmadığına ulaşılmıştır. Aile Sağlık Merkezlerinde çalışan aile hekimlerinin dil ve konuşma mesleğini daha fazla tanıması, dil ve konuşma terapistlerine vaka yönlendirme yapması, dil ve konuşma terapistlerinin çalışma alanları hakkında daha fazla bilgi sahibi olması dil ve konuşma terapisinde vakaların erken dönem tanılama ve müdahaleleri için önemli olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the awareness level of primary care physician working in the Health Center about the speech and language therapy. The research included 58 primary care physicians working in Health Centers in various provinces. Questionnaire method, one of the screening models, was used in the research and the An questionnaire prepared by the researcher was used as a data collection tool. Data collection was carried out by communicating the tool to the participants via an online survey site. The obtained data were analyzed in SPSS 25.0 package program. As a result of the research, it was determined that the gender, age and professional experience of the primary care physicians participating in the study did not have sufficient knowledge of the language and speech therapy profession, but that their views on language and speech disorders and speech and language therapy did not make a difference. It has been reached that the majority of them think that in-service training should be given, although they did not take a course on language and speech disorders during their education. It is thought that it will be important for primary care physicians working in Family Health Centers to know more about the language and speech profession, to refer cases to speech and language therapists, to have more information about the working areas of speech and language therapists for the early diagnosis and intervention of cases in speech and language therapy.