Sentetik kannabinoidlerden 5F-MDMB-PICA, 4-fluoro MDMB-BUTICA, ADB BINACA, 5F-MDMB-PINACA ve MDMB-4en-PINACA'nın biyolojik matriks üzerinden kan örneklerinde LC-MS/MS yöntemi ile stabilitesinin belirlenmesi
Determining stability of synthetic cannabinoids; 5f-mdmb-pica, 4-fluoro mdmb-butica, adb binaca, 5f-mdmb-pinaca and mdmb-4en-pinaca; via biological matrix using blood samples
- Tez No: 782810
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AKBABA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Uyuşturucu madde piyasalarında uzun yıllardır bilinen uyuşturucu maddelerin yanısıra son yıllarda NPS olarak adlandırılan maddelerin ortaya çıktığı ve giderek daha popüler hale geldikleri görülmektedir. NPS'ler, Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi tarafından“saf halde veya preparat formunda suistimal edilen, Uyuşturucu İlaçlara ait Sözleşme (1961) veya Psikotrop Maddeler Sözleşmesi (1971) tarafından kontrol edilmeyen, fakat halk sağlığı açısından tehdit oluşturan maddeler”olarak tanımlamıştır. SC(sentetik kannabinoidler) ise NPS'ler arasında en sık saptanan madde gruplarından bir tanesidir. Ülkemizde SC'ler NPS'ler arasında en fazla suistimal edilen grubu oluşturmaktadır. ECMDDA ve UNODC'nin raporları SC'lerin her geçen gün yaygınlaştığına ve önemli bir tehdit unsuru oluşturduğuna işaret etmektedir. Çalışmamızda; 5F-MDMB-PICA, 4-FLUORO MDMB-BUTICA, 5F-MDMB-PINACA(5F-ADB) ve MDMB-4en-PINACA maddelerinin kan numuneleri içerisinde 10ng/mL ve 50ng/mL konsantrasyonda, oda sıcaklığı(yaklaşık 24°C), +4°C ve -20°C'de stabilitelerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Sağlıklı ve madde bağımlısı olmayan gönüllülerden alınan kan örnekleri LC-MS/MS cihazında kantitatif olarak değerlendirilmiş, uyuşturucu madde saptanmadığı kanıtlandıktan sonra stabilitesi değerlendirilecek olan SC'ler numunelere eklenerek oda sıcaklığı, +4°C ve -20°C'de bekletilmiştir. Kan numuneleri 1., 2., 3., 7., 14.. 21. ve 35. günlerde beklediği sıcaklık koşulundan alınarak katı faz ekstraksiyon metoduyla ekstraksiyonları yapılmış, sonrasında LC-MS/MS cihazında kantitatif olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamızda %25 ve üzerindeki kayıplar unstabilite kriteri olarak kabul edilmiştir. Stabilitesi değerlenlendirilen 5F-MDMB-PICA, 4-FLUORO MDMB-BUTICA, 5F-MDMB-PINACA ve MDMB-4en-PINACA maddelerinin tamamı oda sıcaklığı koşullarında unstabil bulunmuştur. Oda sıcaklığı koşullarında 5F-MDMB-PICA ve 5F-MDMB-PINACA önemli ölçüde kararsız bulunmuştur. Oda sıcaklığında 5F-MDMB-PINACA 21. günün sonunda yaklaşık %80, 35. günün sonunda %100 kayba uğrarken; 5F-MDMB-PICA 35 günün sonunda yaklaşık %60 kayba uğramıştır. 5F-MDMB-PINACA ve 5F-MDMB-PICA oda sıcaklığının yanı sıra +4°C'de de unstabil bulunmuştur. 5F-MDMB-PINACA +4°C'de 35 günün sonunda yaklaşık %75 düzeyinde kayıpla önemli ölçüde kararsız bulunmuştur. Tüm maddeler -20°C'de diğer stabilite çalışmalarında olduğu gibi kararlı bulunmuştur. Veriler uyuşturucu madde açısından analiz edilmesi planlanan antemortem ve postmortem kan numunelerinin analiz sürecine kadar -20°C'de saklanması gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In addition to usage of well-known narcotics in the drug market, NPS have been widely used, and usage and popularity of aforementioned substances have been increasing rapidly. NPSs are defined as“Abused pure and/or preparate substances, which are not within the scope of Single Convention on Narcotic Drugs (1961) and Psychotrophic Substances Aggreement (1971), but still which threat public health”by the United Nations Crime Office. Synthetic cannabinoids (SC) are one of the most detected and used NPS types. In Turkey, SCs are the mostly abused drugs among NPSs. The reports of the ECMDDA and UNODC highlights that usage of SCs are spreading year by year and hence this issue is becoming a considerable threat. In this dissertation, it is aimed to consider stability of some of the mostly abused synthetic cannabinoids; 5F-MDMB-PICA, 4-FLUORO MDMB-BUTICA, 5F-MDMB-PINACA(5F-ADB) and MDMB-4en-PINACA; in the blood samples with 10ng/mL and 50ng/mL concentrations under the specified temperature (room temperature of 24C, +4C and -20C) conditions. Blood samples taken from healthy volunteers, then analysed via LC-MS/MS device using quantitative techniques. After proving that no drugs were detected in blood samples, SC's whose stability would be evaluated were added to the blood samples and kept at room temperature, +4°C and -20°C. Samples are extracted on days 1, 2, 3, 7, 14, 21 and 35 from predetermined temperature conditions, at which they had been kept in, using solid phase extraction method, and then above mentioned samples were analysed via LC-MS/MS device using quantitative techniques. Losses greater than or equal to 25% have been considered as a unstability criteria within the scope of this dissertation. All substances, namely 5F-MDMB-PICA, 4-FLUORO MDMB-BUTICA, 5F-MDMB-PINACA and MDMB-4en-PINACA, stability of which has been worked, are found to be unstable at the room temperature. Especially 5F-MDMB-PICA and 5F-MDMB-PINACA are found to be considerably unstable at ambient temperature. While 5F-MDMB-PINACA faced 80% and 100% losses by day 21 and 35 respectively at room temperature; 5F-MDMB-PICA had 60% loss by the end of day 35. In addition to the unstability at the ambient temperature, 5F-MDMB-PINACA and 5F-MDMB-PICA are found to be unstable at +4C. Moreover 5F-MDMB-PINACA was found to be unstable at +4°C by the end of day 35 with an approximate loss around 75%. All substances considered in this dissertation are found to be stable at -20°C. Our findings suggest that, stability of the all tested substances are strongly dependent on the temperature conditions. Similarly findings of these works proposes that antemortem and postmortem blood samples, which are to be analysed for narcotic substance existence, should be kept at -20C before the analysis is carried out.