Gaiplik kararının Türk özel hukuk ilişkilerine etkisi
The results of the declaration of absence in terms of Turkish private law
- Tez No: 782812
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
“Gaiplik Kararının Türk Özel Hukuk İlişkilerine Etkisi ”başlıklı tezimizde, gaiplik kararının ölüm olayına hukuki manada eş değer kabul edildiğine yönelik bir adi karine oluşturduğunu, gaiplik kararı ile birlikte kaybolan kimsenin kişiliğinin sona ereceğini fakat gaiplik kararının geçmişe etkili olarak hüküm ve sonuçlarını doğurduğunu, kişinin“ölüm tehlikesi içinde kaybolduğu veya kendisinden uzun zamandan beri haber alınamaması halinde son haber alındığı tarihten itibaren”hüküm ifade edeceğini, aile hukuku yönünden ise gaiplik kararının evliliği kendiliğinden sona erdirmediği, sağ kalan eşin gaiplik başvurusuyla beraber veya sonrasında yapacağı başvuru ile evliliğin feshini talep edebileceği dava ile mümkün olabileceğini, gaiplik kararı verilmesi ile gaibin mirasın açılacağı ve mirasın hangi şartlar altında mirasçılara geçeceği, gaip kişinin ölmesi, cesedinin bulunması veya geri gelmesi halinde, gaiplik kararının hükmünün yitirileceğini ve gaiplik kararının diğer özel hukuk dallarına etkisi ile hükmünü yitirmesinin etkileri anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In our thesis, in which we examined“The Results of the Declaration of Absence in terms of Turkish Private Law.”İt was explained that the declaration of absence constitutes an ordinary presumption that it is accepted as legally equivalent to the event of death, that the personality of the disappeared person with the declaration of absence, but the decision of absence has retrospective provisions and consequences,“If the person is lost under the threat of death or has not been heard from for a long time, ”it will ensure from the date of the last news, in terms of family law, the declaration of absence does not end automatically the marriage, it may be possible with a lawsuit where the surviving spouse can demand the annulment of the marriage with the application to be made with or after the absence application, the inheritance of the absent will be opened with the declaration of absence and under which conditions the inheritance will pass to the heirs, if the absence person dies, his body is found or the absence person comes back, the declaration of absence will be invalidated and the effect of the declaration of absence on other private law departments.