Gebelik döneminde verilen beslenme eğitiminin gebelerde diyet kalitesi ve akdeniz diyetine uyumunun etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of nutriton education on diet quality and compliance with a mediterranean diet during pregnancy
- Tez No: 782814
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Gebelik döneminde doğru ve yeterli beslenme gelecek nesillerin sağlığı için oldukça önemlidir. Bu çalışma gebe kadınların beslenme alışkanlıklarındaki değişiminde beslenme eğitiminin etkinliğini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmaya 68 gebe kadın katılmış olup, rastgele bir şekilde kontrol ve müdahale grubu olarak ayrılmıştır. Katılımcılara sosyodemografik anket formu, Akdeniz diyeti bağlılık ölçeği (MEDAS), besin tüketim sıklığı formu (BTS) ve 3 günlük besin tüketim kaydı formu (BTK) çevrimiçi olarak gönderilmiştir. Müdahale grubuna gebelik döneminde sağlıklı beslenme eğitimi uygulanmış, ardından iki gruba da MEDAS, BTS ve 3 günlük BTK tekrar iletilmiştir. Çalışmamız katılımcılarının yaş ortalaması 32,57±4,03 yıl olarak saptanmıştır. Gebe kadınların müdahale grubu ön test – son testleri incelendiğinde, 1. Trimester grubunda olan gebe kadınların enerji, protein, kolesterol, A vitamini, potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, çinko, demir, iyot ve toplam folat değerlerinde eğitim sonrasında artış gözlemlenmiştir. 2. Trimester grubunda olan gebe kadınların protein, tekli doymamış yağ, B12 vitamini K vitamini, fosfor, demir, iyot değerleri eğitim sonrasında artmıştır. 3.
Özet (Çeviri)
Correct and adequate nutrition during pregnancy is necessary information for the health of future generations.This study aims to evaluate the effectiveness of nutrition education in changing the nutritional habits of pregnant women. 68 pregnant women participated in the study and were randomly divided into control and intervention groups. A sociodemographic questionnaire, Mediterranean diet adherence scale (MEDAS), food frequency form (BTS) and 3-day food consumption record form (BTK) were sent online to the participants. Healthy nutrition education in pregnancy was applied to the intervention group, then MEDAS, BTS and 3-day BTK were re-transmitted to both groups. The mean age of our study participants was found to be 32.57±4.03 years. When the intervention group pre-test and post-tests of the pregnant women were examined, it was observed that the energy, protein, cholesterol, vitamin A, potassium, calcium, magnesium, phosphorus, zinc, iron, iodine and total folate values of the pregnant women in the 1st trimester group increased after the training. Protein, monounsaturated fat, vitamin B12, vitamin K, phosphorus, iron and iodine values of pregnant women in the 2nd trimester increased after the training.