Kardiyovasküler bypass ameliyatı olacak hastalarda anksiyete, depresyon ve cerrahi korkunun ameliyat sonrası ağrıya etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of anxiety, depression and surgical fear on postoperative pain in patients who will have cardiovascular bypass surgery
- Tez No: 782815
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma kardiyovasküler bypass ameliyatı olacak hastalarda anksiyete, depresyon ve cerrahi korkunun ameliyat sonrası ağrıya etkisinin incelenmesi amacıyla ilişki arayıcı türde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ili Anadolu yakasında bulunan bir eğitim hastanesinde 02.04.2021-30.04.2022 tarihleri arasında kardiyovasküler bypass ameliyatı olacak hastalar, örneklemini ise 02.04.2021-30.04.2022 tarihleri arasında örnekleme dahil edilme kriterlerine uyan 171 hasta oluşturmuştur. Araştırma verileri, Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği, Cerrahi Korku Ölçeği ve Sayısal Ağrı skalası ile toplanmıştır. Araştırma verilerinin istatistiksel analizinde R vers. 2.15.3 programı (R Core Team, 2013) kullanılmıştır. Araştırma verilerinin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatiksel analiz yöntemler, ki-kare testi, bağımsız gruplarda t-testi, Mann Whitney-U testi, One-Way ANOVA ve Kruskall Wallis testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in a relationship-seeking type in order to examine the effects of anxiety, depression and fear of surgery on postoperative pain in patients who will undergo cardiovascular bypass surgery. The population of the study consisted of patients who will undergo cardiovascular bypass surgery between 02.04.2021 and 30.04.2022 in a training hospital located on the Anatolian side of Istanbul, and the sample consisted of 171 patients who met the criteria for inclusion in the sampling between 02.04.2021 and 30.04.2022. Research data were collected with Hospital Anxiety Depression Scale, Surgical Fear Scale and Numerical Pain Scale. In the statistical analysis of research data, R vers. The 2.15.3 program (R Core Team, 2013) was used. Descriptive statistical analysis methods, chi-square test, t-test for independent groups, Mann Whitney-U test, One-Way ANOVA and Kruskall Wallis tests were used to evaluate the research data.