Estimation of hexanoyl lysin, lactoferrin and some diagnostic markers in renal failure
Böbrek yetmezliğinde heksanoyl lysin, laktoferrin ve bazı tanı belirteçlerinin tahmini
  1. Tez No: 782820
  2. Yazar: DHUHA ABDULHAY OLEIWI AL-AZRAQI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ADEM, PROF. DR. HAKAN ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, akut böbrek hasarı veya kronik böbrek hastalığı nedeniyle böbrek yetmezliği hastalarının serumundaki HEL ve LF durumunu araştırmayı amaçlamıştır. Bu nedenle. bu çalışma, yaşları (15 - 25) arasında değişen, böbrek yetmezliği olan 60 hasta ve her iki cinsiyetten kontrol olarak 60 sağlıklı birey ile ilgilendi. Numuneler, enzim bağlantılı bağışıklık emici inceleme kitleri (Elisa) ve bazı böbrek yetmezliği biyobelirteçleri kullanılarak Heksanoil-lizin eklentisi (HEL) ve Laktoferrin (LF) açısından tahmin edildi. otomatik analiz yöntemlerini kullanarak. Sonuçlar, kontrol grubundaki muadillerine kıyasla CRF hastalarının serumunda böbrek fonksiyonu, Elektrolitler ve şeker seviyesinin önemli ölçüde yükseldiğini (p-değeri = 0,0001) ortaya koydu. Ayrıca, lipid profili parametreleri, CRF hastalarında önemli ölçüde yükselmiş olan TG'ler ve VLDL dışında, CRF hastaları ve kontrol arasında önemli ölçüde farklı değildi. KBY hastalarının serumunda Fe düzeyi, kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksekti (p-değeri = 0,005). Ek olarak, biyokimyasal değerlendirmeler, kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, CRF hastalarında HEL ve LF düzeylerinde önemli bir yükselme (p-değeri = 0,0001) gösterdi. Hem HEL hem de LF, böbrek yetmezliği hastalığının tanısında iyi duyarlı belirteçler olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study started out aiming to investigate the HEL and LF status in the serum of renal failure patients due to acute kidney injury (AKI) or chronic kidney disease (CKD). Hence, this study was concerned with 60 patients with renal failure and 60 healthy people as control from both genders with ages ranging from (15 - 25) years. The specimens were estimated in terms of Hexanoyl-lysin adduct (HEL) and Lactoferrin (LF) using enzyme-linked immune sorbent inspection kits (Elisa) and some biomarkers of renal failure using automated analyzer methods. The results revealed that the level of renal function, Electrolytes and sugar were significantly elevated (p-value = 0.0001) in the serum of CRF patients compared with their counterparts in the control group. Furthermore, the lipid profile parameters were non-significantly different between CRF patients and control, except for TGs and VLDL, which were significantly elevated in CRF patients. The level of Fe was significantly higher (p-value = 0.005) in the serum of CRF patients than that of the control group. In addition, the biochemical assessments indicated significant elevation (p-value = 0.0001) in HEL and LF levels in CRF patients when compared with those of the control group. Both HEL and LF are concluded to be good sensitive markers in the diagnosis of renal failure disease.