Deneysel ülser modelinde krill yağı ve astaksantin takviyesinin olası koruyucu etkilerinin araştırılması
Determination of the possible protective effects of krill oil and astaxanthin supplementation in an experimental ulcer model
  1. Tez No: 782831
  2. Yazar: ESRA TANSU SARIYER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL YÜKSEL, PROF. DR. MURAT BAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Antarktika Euphausia superba'dan elde edilen, zengin omega-3 kaynağı ve yüksek antioksidan kapasiteye sahip astaksantin molekülü içeren krill yağının birçok hastalığa karşı koruyucu ve tedavi edici etkileri olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada etanol ile indüklenmiş deneysel mide ülser modelinde krill yağı, balık yağı ve astaksantinin ülsere olası koruyucu etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 12-16 haftalık Sprague Dawley erkek sıçanlar 8 gruba ayrıldı (n=64). Sıçanlara, 4 hafta süreyle günlük yem tüketimlerinin %2,5'u(v/w) oranında krill yağı, balık yağı veya astaksantin orogastrik yolla uygulandı. Sıçanlara 24 saatlik açlık sonrası etanol (5 ml/kg) uygulandıktan 1 saat sonra hayvanlar sakrifiye edildi. Tüm gruplardan analiz edilmek üzere mide, karaciğer dokuları ve kan örneği alındı. Tüm veriler GraphPad Instat 3.10 programında analiz edildi. Besin takviyesi almayan ülser grubunda kontrole kıyasla doku malondialdehit (MDA) düzeyleri ve miyeloperoksidaz (MPO) aktiviteleri artarken, glutatyon (GSH) düzeyleri azaldı. Ülser grubunda kontrole göre luminol ve lusigenin aracılı kemilüminesans (KL) düzeyleri, nitrik oksit (NO), peroksinitrit salınımı arttı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Krill oil obtained from Antarctic Euphausia superba, which is a rich source of omega-3 and contains astaxanthin molecule with high antioxidant capacity, has been shown to have protective and therapeutic effects against many diseases.In this study, it was aimed to investigate the possible protective effects of krill oil, fish oil, and astaxanthin on ulcer healing in an ethanol-induced experimental gastric ulcer model. In the study, 12-16 weeks old male Sprague Dawley rats were divided into 8 groups (n=64). Krill oil, fish oil or astaxanthin at 2.5% (v/w) were admisitered via orogastric route to rats for 4 weeks. Rats were sacrificed 1 hour after ethanol (5 ml/kg) administration after 24 hours of fasting. Gastric and liver tissues and blood samples were collected from all groups for analysis. Data were analyzed in GraphPad Instat 3.10 program. Tissue malondialdehyde (MDA) levels and myeloperoxidase (MPO) activities were increased, while glutathione (GSH) levels are decreased in the ulcer group compared to the control. In the ulcer group, luminol and lucigenin-enhanced chemiluminescence (CL) levels, nitric oxide (NO) and peroxynitrite release are increased compared to the control group (p0.05).